Ipolyság. A városi szemétlerakatot jövő év végéig működtetheti az önkormányzat, a jelenleg hatályos törvények értelmében azután ilyen formában nem felel meg az előírásoknak.
Jövő év elejéig dönteni kell a lerakatról
„Egy teljesen új szeméttelep kiépítése legalább 40-50 millió koronába kerülne, és nem valószínű, hogy egy vállalkozó, vagy egy cég fantáziát látna a dologban” – fejtegette Marton, s hozzátette – „Önerőből pedig kizárt, hogy a város és a szintén érintett falvak önkormányzatai kigazdálkodjanak egy ekkora összeget”. Marton szerint szinte biztos, hogy minden megoldás a lakossági szemétdíj emelkedésével járna. Ez jelenleg 300 korona, s az új helyzetben ez az összeg a duplájára, vagy akár a háromszorosára is nőhet.
A város két, húsz-harminc kilométeres távolságban lévő szemétteleppel is előszerződést kötött. A távolabbi peszektergenyei telep még csak készül, a Gyűgy melletti viszont a legközelebbi a szóba jöhető lerakatok közül. A lehetséges megoldások közül vagy egy köztes átrakóállomás kialakítása, vagy egy magántelep használata a legvalószínűbb. Az átrakóállomás 3-4 millió koronából már kialakítható. A szemétszállítást biztosító közterület-fenntartó vállalat járművei egyszerre maximum 3-4 tonna hulladékot tudnak elszállítani. Olyan járművekre van szükség, melyeknek kapacitása egyszerre 20-22 tonna szemét mozgatását teszi lehetővé. A távolabbi szeméttelepek igénybevétele a legkézenfekvőbb a város számára, de az embereknek ebben az esetben kellene a legmélyebben a zsebükbe nyúlniuk. Marton Imre megjegyezte, létezik egy projekt a jelenlegi lerakat bővítésére is, de annak legiszlatív előkészítése nagyon hosszadalmas folyamat. A tervezett költségek ebben az esetben 15-20 millió koronára rúgnak, és szintén kevés az esély a magántőke bevonására. Štefan Hanuska, a közterület-fenntartó vállalat igazgatója szerint bár komoly erőfeszítéseket igénylő elképzelésről van szó, mégis ez a megoldás a legjobb, hiszen így ismét saját szeméttelepe lenne a városnak, melyet ebben az esetben már több évtizedre terveznek. Véleménye szerint azért is érdemes lenne komolyan foglalkozni ezzel az elképzeléssel, mert a számítások szerint hosszútávon ez a megoldás térülne meg a leginkább.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.