Jövő év elejéig dönteni kell a lerakatról

Ipolyság. A városi szemétlerakatot jövő év végéig működtetheti az önkormányzat, a jelenleg hatályos törvények értelmében azután ilyen formában nem felel meg az előírásoknak.

Ipolyság. A városi szemétlerakatot jövő év végéig működtetheti az önkormányzat, a jelenleg hatályos törvények értelmében azután ilyen formában nem felel meg az előírásoknak. A várostól 12 kilométerre, Ipolyvisk közelében található lerakatot 1996-ban adták át, és az eredeti tervek szerint 2010-ig szolgálta volna a lakosságot. Csak a két évvel ezelőtt megkezdett szelektív hulladékgyűjtésnek köszönhetően nem telt meg ebben az évben a telep. „Legkésőbb 2008 elejéig dönteni kell arról, hogyan tovább” – mondta Marton Imre, a városi hivatal vagyonkezelési és vállalkozói osztályának a vezetője. A telepet azért sem lehet ilyen formában tovább fenntartani, mert több olyan előírásnak nem felel meg, amelyek az építés idején még nem voltak kötelező érvényűek.

„Egy teljesen új szeméttelep kiépítése legalább 40-50 millió koronába kerülne, és nem valószínű, hogy egy vállalkozó, vagy egy cég fantáziát látna a dologban” – fejtegette Marton, s hozzátette – „Önerőből pedig kizárt, hogy a város és a szintén érintett falvak önkormányzatai kigazdálkodjanak egy ekkora összeget”. Marton szerint szinte biztos, hogy minden megoldás a lakossági szemétdíj emelkedésével járna. Ez jelenleg 300 korona, s az új helyzetben ez az összeg a duplájára, vagy akár a háromszorosára is nőhet.

A város két, húsz-harminc kilométeres távolságban lévő szemétteleppel is előszerződést kötött. A távolabbi peszektergenyei telep még csak készül, a Gyűgy melletti viszont a legközelebbi a szóba jöhető lerakatok közül. A lehetséges megoldások közül vagy egy köztes átrakóállomás kialakítása, vagy egy magántelep használata a legvalószínűbb. Az átrakóállomás 3-4 millió koronából már kialakítható. A szemétszállítást biztosító közterület-fenntartó vállalat járművei egyszerre maximum 3-4 tonna hulladékot tudnak elszállítani. Olyan járművekre van szükség, melyeknek kapacitása egyszerre 20-22 tonna szemét mozgatását teszi lehetővé. A távolabbi szeméttelepek igénybevétele a legkézenfekvőbb a város számára, de az embereknek ebben az esetben kellene a legmélyebben a zsebükbe nyúlniuk. Marton Imre megjegyezte, létezik egy projekt a jelenlegi lerakat bővítésére is, de annak legiszlatív előkészítése nagyon hosszadalmas folyamat. A tervezett költségek ebben az esetben 15-20 millió koronára rúgnak, és szintén kevés az esély a magántőke bevonására. Štefan Hanuska, a közterület-fenntartó vállalat igazgatója szerint bár komoly erőfeszítéseket igénylő elképzelésről van szó, mégis ez a megoldás a legjobb, hiszen így ismét saját szeméttelepe lenne a városnak, melyet ebben az esetben már több évtizedre terveznek. Véleménye szerint azért is érdemes lenne komolyan foglalkozni ezzel az elképzeléssel, mert a számítások szerint hosszútávon ez a megoldás térülne meg a leginkább.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?