Galánta. A magyarok bejövetele nem történt olyan véres hódító harcok közepette, ahogyan azt sokan leírják. A mostani Szlovákia területére érkező magyarok az itteni szláv nemzetekkel egyezséget kötöttek, és jól megvoltak egymással, sőt Lech mezején egymás oldalán harcoltak.
Izgalmas történelmi előadás
Ilyen megvilágításban is hallhattak az érdeklődők a honfoglaláskori történelemről azon a beszélgetésen, amelynek vendége a neves szlovák történész, író és könyvkiadó, Pavel Dvořák volt. A Galántai Könyvtár szervezésében október 26-án a galántai reneszánsz kastélyban megtartott előadáson a szerző elsősorban legújabb könyvét, a „Stopy dávnej minulosti – Slovensko v Uhorskom kráľovstve” (A régmúlt nyomai – Szlovákia a Magyar Királyságban) mutatta be, de az érdeklődők számos kérdésére is válaszolt. Egyebek mellett olyan nézet is elhangzott, hogy a szlávokkal való jó együttműködés nem is Árpád bejövetelével, hanem jóval előbb, még Atilla hódításai idején kezdődött. Az Isten ostoraként rettegett hódító állítólag a mai Lengyelország és Szlovákia területén élő szláv törzsek lányaiból választott feleséget a fiainak, ezzel alapozva meg a szövetséget. Az 1937-ben Csehországban született, de a még gyermekkorában Szlovákiába került Pavel Dvořák már a hatvanas évektől publikált, elsősorban történelmi írásokat közölt, a szlovák iskolákban ma is használt történelemkönyvek társszerzője, és az utóbbi években a saját könyvkiadójában adja ki könyveit. Saját elmondása szerint elsősorban a szlovák nemzet történetével foglalkozik, az őskortól a középkoron keresztül egészen a legújabb történelemig. Eddig két nagyobb könyvet jelentetett meg ebben a témában, az egyikben a szlovák nemzet keletkezésével, a másikban a szlovákoknak a Szent Istváni-i Magyar Királyságba való beilleszkedésével foglalkozik. Ez utóbbi, most bemutatott könyvben II. András uralkodásáig jutott a szerző, aki szerint II. András az egyik levelében már név szerint is említi a szlovák nemzetet. Dvořák elárulta, következő könyvében II. András uralkodásától a XIII. század végéig öleli majd fel a szlovákság történelmét. Kontár Judit, a Galántai Könyvtár munkatársa lapunknak elmondta, Dvořák művei rendkívül népszerűek az olvasóik körében, éppen ezért szervezték ezt a találkozót. A könyvtáros szavait a rendezvényen való részvétel is igazolta, hiszen a reneszánsz kastély díszterme az utolsó helyig megtelt, és a résztvevők nemcsak hallgatták az előadást, hanem sűrűn kérdeztek is, és sokan kihasználták a lehetőséget, hogy a szerzővel dedikáltassák a könyvüket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2010. 07.21.
Tiszta 1-es a szerdai Új Szóban!
2010. 03.02.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.