Iskolák a tartalmas vakációért

Mit tesznek, mit tehetnek egyes iskoláink annak érdekében, hogy a fiatalok a nyári szünidőben is tartalmasan tölthessék a szabadidejüket?

Erre és ehhez hasonló kérdésekre keressük a választ az alábbiakban.

Nagymegyer

A Bartók Béla Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskolában júliusban elvileg volna lehetőség a napközi működtetésére, de az utóbbi években nincs elég jelentkező – meséli Nagy Ernő, a nagymegyeri tanintézmény igazgatója. – Általában 5-6 szülő jelzi az igényét, egy csoporthoz viszont 15 gyerek kellene. Az a tapasztalatunk, hogy a családok meg tudják oldani a gyerekek nyári elhelyezését, vagy ha nehézséget is okoz a megfelelő felügyelet, a program megszervezése, inkább más lehetőséget keresnek, nem az iskolára gondolnak. Igazság szerint a gyerekek is elfáradnak a tanév alatt, nyáron valami másra vágynak.

Kifejezetten az iskola nem szervez nyári programokat a tanulóinak, de egyéb intézmények vagy magánszemélyek által kínált táborokról rendszeresen tájékoztatják a szülőket, és ha felmerül ilyen igény, helyet is biztosítanak a foglalkozásokhoz. A nagymegyeri alapiskola egyik faliújságán nyári programok széles kínálatát találjuk: különböző témakörökben szervezett napközi táboroktól kezdve a kéthetes kirándulásokig. Az igazgató tapasztalata szerint a költségesebb programokat, például az üdüléssel összekötött nyelvi táborokat csak a helyi családok kis része engedheti meg magának, de a helyi foglalkozások elérhetők a többség számára is. Néhány alapítvány vagy polgári társulás pedig kifejezetten szociálisan hátrányos helyzetű gyerekeknek ajánl nyaralást – a pedagógusok ebben az esetben is segítenek, hogy a kínálat és a kereslet találkozzon.

Csilizradvány

A község alapiskolája a Csilizköz egyetlen teljes szervezettségű iskolája, megközelítőleg 360 gyermek látogatja a környékbeli falvakból. Fodor Margit, az intézmény igazgatója elmondta, az iskola profilja a népi hagyományok ápolása, ezért immár harmadik éve, augusztus elején kézműves tábort rendeznek a gyerekeknek. Tavaly olyan nagy volt az érdeklődés, hogy két csoportot szerveztek. A tábor önellátó, a gyerekek maguk készítik az ebédet is. A foglalkozások naponta nyolctól négyig tartanak, a program végén kiállításon mutatják be a gyerekek munkáit, és meghívják a szülőket is.

Párkány és Farnad

A mintegy kilencszáz diákkal működő, nagy vonzáskörzetű Ady Endre Alapiskolában rendszeresen szerveznek nyári foglalkozásokat, táborokat a gyerekeknek – tudtuk meg Fodor Zsuzsa igazgatónőtől. Idén két ilyen rendezvény is lesz: a kézművestábort maga az iskola szervezi – naponta reggel nyolctól délután négyig tartanak a foglalkozások saját tanerő vezetésével. Általában a kisebb, alsó tagozatos gyerekek járnak ebbe a táborba, és elsősorban azok, akiket valóban érdekel a program. Tehát kevesebben vannak azok, akiket a szülők azért íratnak be, mert dolgoznak, és nem tudják nappal máshol elhelyezni őket. Idén képzőművészeti délelőttök is lesznek, egy napra ellátogatnak a szentendrei skanzenbe és a párkányi strandra is kijárnak a tábor idején. Az egyhetes tábor fizetős, gyermekenként kilencszáz koronába kerül, s a diákok étteremben ebédelnek, mert az iskolai étkezde nem üzemel a szünidőben.

A Tücsöktanya Tábort az iskolabarátok szervezik, az Ady utcai intézmény csak a helyet biztosítja. Ebben a táborban a kézműves-foglalkozások mellett néptáncoktatás és táncház is lesz, továbbá különböző szellemi és sporvetélkedőket rendeznek. A tábor egy hétig tart, de drágább, mint az iskolai – 1500 korona egy napra. Azért is drágább ez a tábor, mert itt a meghívott előadóknak, oktatóknak és kézműveseknek tiszteletdíj jár.

A farnadi magyar alapiskolát összesen 79 tanuló látogatja, ennek ellenére nagy az érdeklődés a rendszeres nyári kézművestábor iránt –tájékoztatta lapunkat Henzel György tanár. A Nádas Kulturális Klub (amely a Nádas Néptánccsoportot is működteti) és az iskola közös szervezésében idén már negyedszer tartják meg a négynapos rendezvényt. A foglalkozásokat a pedagógusok vezetik, s a tábor ideje alatt az iskola étkezdéjében főznek a gyerekeknek. A környékről – Nagyölvedről, Kuralról és Érsekkétyről – is rendszeresen járnak ide diákok. A tábor fizetős, de aki a farnadi magyar alapiskolába jár, annak a tábor napi költségét a szülői szövetség állja (nekik viszont az iskola vezetése a Pázmány Péter Alapból téríti a pénzt).

Somorja és Alistál

A Dunaszerdahelyi járásban a napközis táborok mellett nagy sikere van a külföldre tervezett kirándulásoknak. A somorjai Corvin Mátyás Alapiskolában két nyári tábort is szerveznek, a felső tagozatos jelentkezőket Balatonalmádiba, a kisebbeket szlovákiai táborba viszik. Az alistáliak tavalyi sikerén felbuzdulva idén is balatoni nyarat szerveznek.

Somorján a szülők nem igénylik a nyári napközit. Minimum tíz gyereknek kell összejönnie a napközihez, de úgy néz ki, nem lesz szükség a megszervezésére. A diákok, főként a kisebbek inkább a kirándulást választják. Alistálban júliusban tervezik a káptalanfüredi táborozást. Más iskolából is várják a jelentkezőket, mert egyelőre csak huszonketten vannak. A szünidő idején napközit is működtetnek majd, az előzetes jelzések alapján lesz rá igény. A tavaszi szünethez hasonlóan 8-tól 13 óráig szerveznek foglalkozásokat, természetesen ingyenesen.

Kassa

A Márai Sándor Magyar Tannyelvű Alapiskola és Gimnázium Máthé Margit igazgatónő tájékoztatása szerint nem szervez nyári táborokat az iskolát látogató diákok számára. Az évek tapasztalata alapján a szülők maguk biztosítják gyermekeik nyaraltatását, szervezett, kollektív táboroztatásra nincs igény. Az iskolai év folyamán a kisebb-nagyobb tanítási szünetek alkalmával sem veszik igénybe az alsó tagozatos szülők a napközik szolgáltatásait. A szülők körében meglehetős ellenállást keltett az is, ha az iskola az iskolai év folyamán hétvégi programot, például anyák napi műsort, jelmezbált szervezett a diákok részvételével.

Buzita

A Kassa-vidéki járásbeli község magyar tannyelvű alapiskolájában szintén nem szerveznek a diákoknak bentlakásos tábort, mivel nem tudnak szálláslehetőséget biztosítani. Ám Mohnyánszky Csilla igazgatónő elmondása szerint az iskola a nyári szünet folyamán hetente két-három alkalommal lesz nyitva. A gyerekek az iskolai év végén megkapják a részletes nyári programot. A könyvtár és a számítógépes terem használatán kívül lesznek túrák és gyöngyfűzés, valamint intenzív „focisuli“, mely délelőtti és délutáni edzésből áll, egy vagy két héten keresztül. Ez a fajta foglalkoztatás a múltban már bevált, nemcsak a helybeliek, hanem jó időben a környékbeli községekben lakó diákok is bebicikliztek az alma materbe. Az iskola vezetősége néptánc- vagy kézműves-tábor megszervezésén is gondolkodott, ám mivel nincs szállás, a bentlakásos tábor tervéről lemondtak. A szülők az iskola kínálatán kívül számos más tábort is választhatnak, nagy népszerűségnek örvend a Rovás-tábor, a nyíregyházi citeratábor, akárcsak az egyházi táborok. (as, jom, buch, kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?