<p>A Királyhelmec tőszomszédságában található község kataszterében ismeretlenek engedély nélkül, nagyüzemi mennyiségben bányásznak követ, az elképesztő környezetkárosítás valószínűleg már jó ideje folyhat.</p><!-- AddThis Button BEGIN -->
<a class="addthis_button" href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" width="125" height="16" alt="Bookmark and Share" style="border:0"/></a><script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
<!-- AddThis Button END -->
Illegális bányászat folyik a Bodrogközben
A napokban a területen járva a földön mi is fölfedezhettük a nehéz munka- és szállítójárművek nyomait, sőt az egyik illegális bánya közelében egy személygépkocsit is láttnk, melynek utánfutója kövekkel volt megpakolva. Egymástól néhány száz méternyi távolságban három különböző helyet találtunk, ahol a talajt valószínűleg hatalmas gépekkel túrták fel, a parcellákon több méter mély gödrök tátongtak, s meglepő módon a kitermelés helyét mindenütt fehérre festett oszlopok jelölték. Furik Csaba, Kisgéres polgármestere lapunknak elmondta, a szomszédos Szentesben működik ugyan egy kőbánya, ám Kisgéresben egyetlen olyan vállalkozót sem tartanak nyilván, akinek külszíni vagy felszín alatti bányászatra jogosító engedélye lenne. Az illetékes hivataltól azt is megtudta, hogy erre a területre ilyen dokumentumot sem most, sem korábban nem adtak ki, tehát a kitermelés egyértelműen illegális.
Az ügyet tovább bonyolítja, hogy az említett parcellák a helyi úrbéri társaság illetve magánszemélyek tulajdonában vannak, így az innen követ kitermelők nemcsak a bányászatra vonatkozó szigorú szabályokat sértették meg, hanem nagy valószínűséggel lopás vétségét is elkövették, a környezet károsításáról nem is beszélve. A hatalmas gödröket látva nehezen képzelhető el, hogy az engedély nélkül kitermelt kőmennyiséget a „bányászok” csak magáncélokra használták fel, valószínűbb, hogy azt – újabb törvénysértést elkövetve – a régióban vagy azon kívül értékesítették. A tettesek kézre kerítését talán az is segítené, ha a hatóság utánajárna annak, hogy a környező településeken mely vállalkozások vagy magánszemélyek birtokában vannak olyan speciális munkagépek és szállítójárművek, amelyekkel a kő ekkora mennyiségben bányászható és fuvarozható.
Furik Csaba azt is elmondta, a községnek kevés eszköze van arra, hogy az egyre nagyobb méreteket öltő illegális kitermelésnek gátat szabjon, a problémát szerinte csak az egyes állami szervezetek és hivatalok hatékony együttműködésével lehetne megoldani.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.