Helytörténeti kiállítás Lakszakállason

A folyosók számos apró tárgyak, plakátok, korabeli kiegészítők kaptak helyet (A szerző felvétele)
Lakszakállas |

Helyi önkéntesek közreműködésével és önkormányzati támogatással valósulhatott meg a Lakszakállasi Helytörténeti Kiállítás. Egy rendbe tett pince helyiségeiben tárul szemünk elé a falu története a török kortól egészen a napjainkig.

A Lakszakállasi Helytörténeti Kiállítás megszületése Nagy H. Tamás ötlete, illetve nagy álma volt, aki történetelem és informatikus szakos egyetemistaként is mindig érdeklődött a régmúlt iránt. FIgyelme elsősorban saját otthona, Lakszakállas köré koncentrálódott, szerette volna megismerni faluja teljes történetét.

„Amint a kutatásokat elkezdtem, felépítettünk egy helytörténeti társaságot, aminek a folyománya az lett, hogy jóval többen lettünk és már bejegyzett tevékenységeket végzünk”

– mondja Nagy H. Tamás a Klapka György Helytörténeti Társaság alapító elnöke.

 

Az „újra megtalált” pince

A kutatások alatt, miközben a lakszakállasi „kastély” történetét vizsgálták, felfedezték, hogy a lenti pincehelyiség felújítható állapotban van és egy kis munkával remek kiállítótermekké alakíthatóak. Egy próbanappal kezdtek, amin a társulás tagjainak és családtagjaiknak a személyes ereklyéit mutatták be a helyieknek.

„Mayer Ferenc, Lakszakállas polgármester és az önkormányzat is támogatott bennünket, valamint a földműves-szövetkezet, a helyi családok, amelyek a tárgyak mozgatásában, a logisztikában nyújtottak rengeteg segítséget. Ugyanígy a helyi vállalkozók, akik hozzájárultak a kiállítás, vagy az általunk szervezett programok, rendezvények sikerességéhez”

– mondja az elnök. A kiállítás megvalósulásához önkormányzati jóváhagyással belakták a kastély alatti pincehelyiségeket. Minden szabadidejüket arra fordították, hogy a helyiségeket használhatóvá tegyék.

A kiállítás megtekintéséhez előzetes bejelentkezés szükséges. Szeretettek várják az érdeklődőket (A szerző felvétele)

A családi ereklyék

A bemutatott tárgyak nagy része addig csak pincékben, padlásokon porosodott. Felhívást tettek közzé, hogy aki esetleg a régi dolgait már nem tudja már hova tenni, ne dobja ki, hanem keresse meg a helytörténeti társaságot.

„Idővel ez a kérés beépült a köztudatba, majd érkezni kezdtek a faluból a felajánlások, melyekkel tovább tudtuk gazdagítani a kiállítást. Tavaly meghirdettük az »öreg házak« projektet. Felkeressük a falu régi házainak tulajdonosait, majd az ő engedélyükkel körülnéztünk, és amit be tudtunk építeni a kiállításba, azt elhoztuk. Ez a projektünk nagyon jól sikerült”

– emlékszik vissza Nagy H. Tamás. Minden tárgy eredete ismert és saját története van.

„A legközkedveltebb például a pisilős lámpás, vagy az első világháborús fokosunk. A lámpás helyi felajánlásból érkezett, amit az elbeszélések szerint akkor használtak, amikor kimentek a házból a dolgukat végezni. A lámpás jó emlékeztető a mai gyerekeknek arra, hogy akkoriban bizony át kellett vágni az udvaron, télen, nyáron, hóban, sárban is”

– fejti ki az elnök.

„Nagyon érdekes a 30-40-es években készült fotósorozat is, ami Magyarországról került vissza hozzánk az egyik volt református tanító családjától, aki még a lakosságcsere előtt költözött át oda. Az ő lánya és a férje megtudta, hogy működik nálunk helytörténeti társaság és elküldtek legalább 20 fényképet postán, ami számunkra hatalmas érték. Ezeken a fotókon a falu akkori legfontosabb intézményei, épületei és az akkori lakosok láthatók”

– mondja büszkén Nagy H. Tamás. A tárgyak eredete egészen a törökkorig nyúlik vissza. A legöregebb darab egy ágyúgolyó, mellette pedig egészen a napjainkig vannak tárgyak.

A társaság gerincét három család képezi, akik hasonló gondolkodásuk révén ugyanúgy megőrizték a régi tárgyaikat, ezek indulásként nagyon jól jöttek a kiállítás megnyitásakor. A Klapka György Helytörténeti Társaság Alapítói Nagy H. Tamás mellett Domonkos Zsuzsa, Bartal Klaudia, valamint Nagy Mária.

Hagyományőrző tevékenységek

A társulás tevékenysége nem csak Lakszakállasra korlátozódik, hanem a környező falvakra is. A települések történelmének minél részletesebb  feltárásához sok levéltári munka szükséges, gyakori terepmunka, ami alatt bejárják a temetőket, idősekkel beszélgetnek, tárgyakat gyűjtenek. Tevékenységük a kiadásra is kiterjed ugyanis az eredményeiket a későbbiekben is folyamatosan publikálni szeretnék. Tematikus bemutatókat is tartanak, ilyen volt például a korábbi hadtörténeti bemutató. Feladataik közé tartozik még a helyi műemlékek karbantartása, valamint a nemrégiben felfedezett zsidó temető rendbetétele. Jelenleg azon dolgoznak, hogy felvegyék a kapcsolatot olyan magyarországi falvakkal, ahol községi kötődését fedeztek fel.

Nagy H. Tamás Lakszakállas című könyvével (Zuzana Bobkovičová felvétele)

Remek kapcsolatot ápolunk az Oroszkai Hadtörténeti Múzeummal, egymás segítve dolgozunk. Emellett több történelmi, hagyományőrző csoporttal is kapcsolatban vagyunk, például a Karikás Ostor Hagyományőrző Egyesülettel. A betyár hagyományőrzők segítségével a történelem olyan korszakát eleveníthetjük fel együtt, amelyet sokan kedvelnek. Jó kapcsolatot ápolunk a helyi és a környékbeli iskolákkal, ugyanis a társaságunk ismeretterjesztést is vállal” – mondja Nagy H. Tamás, akinek a Kisebbségi Kulturális Alap támogatásával jelent meg Lakszakállas című összefoglaló kötete. Ebben számos fekete-fehér és színes képpel illusztrálva mutatja be a település történetét a honfoglalástól egészen napjainkig.

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?