Helytörténeti diákkonferencia Szencen

Kutatták a Möggyes néptánccsoport, a szenci futball, a Csemadok, a cserkészmozgalmak történetét.SzencMúlt héten a Szenczi Molnár Albert Alapiskola, a Szenci Városi Múzeum és a Szenczi Molnár Albert Gimnázium szervezésében rendezték meg a hatodik helytörténeti diákkonferenciát, amelynek a városi múze

Kutatták a Möggyes néptánccsoport, a szenci futball, a Csemadok, a cserkészmozgalmak történetét.

Szenc

Múlt héten a Szenczi Molnár Albert Alapiskola, a Szenci Városi Múzeum és a Szenczi Molnár Albert Gimnázium szervezésében rendezték meg a hatodik helytörténeti diákkonferenciát, amelynek a városi múzeum adott otthont.

„Idén hatodik alkalommal rendeztük meg a diákkonferenciát. Nálunk nagy hagyománya van a helytörténeti kutatásoknak. Évről évre jelentkeznek új diákok, akiket az előző évi kutatás inspirált. Kétévente kötetben jelentetjük meg a konferencia kutatásainak eredményeit, tavaly jelent meg a második kiadvány” – nyilatkozta Matus Mónika, a Szenczi Molnár Albert Alapiskola igazgatója. Hozzátette, amikor megalakult a múzeum, úgy gondolták, hogy terepmunkával, a családi történetek feltérképezésével talán segíteni tudják a múzeum munkáját. Találhatnak olyan fényképeket, iratokat, tényeket, amelyek nem biztos, hogy a gyerekek kutatása nélkül eljuthatnának a múzeumba. Idén kilenc előadás hangzott el a konferencián. Elsőként Stresňák Adél mutatkozott be, aki a Möggyes néptáncegyüttes történetét, népviseletét, szokásait mutatta be. Oravec Dávid és Sofka Leó a szenci futball történetével foglalkozott. Bors Miklós a Csemadok hegysúri alapszervezetének évtizedei után kutatott. Izsák Anna és Nagy Vivien beszámolója a cserkészmozgalmakról szólt. Tirinda Eszter Az emberség patikamérlegen című előadását hallgathatták meg a jelenlévők. Holocsy Zsóka Zsófia a szenci alapiskolai oktatás hagyományait kutatta fel. Fülöp Lívia az alapiskola épületének történetét mutatta be. Bernáth Boglárka a régi idők mozijáról, Kiss Kitti pedig a féli kastély történetéről tartott előadást. Az előadásokat a konferenciabizottság tagjai értékelték. Bukovszky László nemzetiségi kormánybiztos-történész, Korpás Árpád történész-idegenvezető, Strešňák Gábor levéltáros-múzeumigazgató és Polák Margit helytörténész-könyvtáros volt, aki kiválasztotta a legjobb előadásokat. „Azért kellenek a tudósok, hogy ők irányt mutassanak a gyerekeknek, hogy merre kellene tovább kutatniuk. Helyre teszik azokat a dolgokat, amelyeket a pedagógusok és a gyerekek nem biztos, hogy jól állapítottak meg, de van olyan is, amikor olyan dolgok látnak napvilágot, amelyet még ők sem tudtak” – tette hozzá az igazgató. A legjobb előadók a dunaszerdahelyi Kincskeresők országos konferenciára, a Kutató Gyerekek Konferenciára és a Tudok dunaszerdahelyi döntőjére készülhetnek. A konferencia résztvevői az előadások után közösen koszorúztak a Kisfaludy-síroknál.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?