Hejce. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyei községben a hét végén leleplezték azt az emlékművet, melyet a Borsó-hegyen elhunyt 42 szlovák katona tiszteletére emeltek.
Hejce – a katasztrófától az emlékműavatásig
2006. január 19., 19:36: Eltűnik a légiirányítás radarernyőjéről annak az AN-24-es repülőgépnek a rádiójele, amely fedélzetén a koszovói Pristinából hazatérő 43 szlovák katonát szállítja Kassára. Fél tíz után megérkeznek a helyszínre az első mentőegységek, akik a 27 éves Martin Farkaš személyében mindössze egyetlen túlélőt találnak.
2006. január. 21.: A Borsó-hegyen megtalálják a lezuhant gép fekete dobozát.
2006. január. 25.: Először lép a nyilvánosság elé a tragédia egyetlen túlélője, Martin Farkaš.
2006. január. 26.: Az eperjesi sportcsarnokban búcsúztatják el az elhunyt katonákat.
2006. január. 27.: Lemond tisztségéről Juraj Liška védelmi miniszter, de indoklásában hagsúlyozza, nem érezi felelősnek magát.
2006. április: A védelmi bizottság ülésén Ladányi Lajos, az MKP képviselője bemutatja azokat a tárgyakat, amelyeket néhány nappal a tanácskozás előtt a Borsó-hegyen járva gyűjtött össze.
2006. június: A Borsó-hegy tetején leleplezik azt az emlékművet, melyet a januári szerencsétlenség áldozatainak tiszteletére a helyi erdőgazdaság állíttatott.
2006. szeptember: A kassai Szent Erzsébet-dómban František Rábek tábori püspök, a szlovák fegyveres erők és fegyveres testületek ordináriusa celebrál szentmisét az áldozatok tiszteletére.
2006. október: Mindössze három elhunyt katona családtagja tett panaszt a baleset okát vizsgáló jelentéssel kapcsolatban. Az ügyészség az említett dokumentumban kizárta, hogy a repülőgép műszaki okok miatt zuhant volna le, és a tragédia okaként emberi mulasztást jelölt meg. A benyújtott panaszokat elutasították.
2006. november: A hejcei plébános nehezményezi, hogy a faluban a repülőgép-baleset áldozatainak épp egy földre zuhanó angyalt ábrázoló szoborral állítsanak emléket. Ez azért is megengedhetetlen, mert a bukott angyal a katolikus vallásban negatív tartalmú jelkép. Hasonló álláspontot fogalmazott meg Seregély István egri érsek és František Rábek is.
2006. december: František Kašický védelmi miniszter úgy nyilatkozik, a januári tragédia első évfordulójára nem készül el a hejcei emlékmű, azt előreláthatólag csak 2007 tavaszán leplezik le.
2007. január 19.: Hejcén az emlékmű alapkőletétele után megemlékezést tartottak az elhunytak tiszteletére.
2007. május 19.: Hejce központjában emlékművet avatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.