Gördülékeny a menedékkérők ügyintézése járási munka-, szociális- és családügyi hivatalban. A munkaadók is kezdeményezők, állást ajánlanak a háború elől menekülőknek. A becslések szerint jelenleg mintegy hatszáz menekült kapott ideiglenes menedéket a Dunaszerdahelyi járásban.
Hatszáz menedékkérő érkezhetett a Dunaszerdahelyi járásba
Író Tibor, a Dunaszerdahelyi Járási Munka-, Szociális- és Családügyi Hivatal igazgatója lapunknak elmondta, hogy ahogy tudnak, segítenek az ide érkezőknek, akik személyesen a hivatalban, vagy például a bősi szálláshelyen is közvetlen kapcsolatba kerülhetnek az ügyintézőkkel. Háromfelé osztható a menekültek ügyintézése, a gyermekvédelem, a pénzügyi támogatás és álláskeresés területén kaphatnak szakmai segítséget. „A hivatalban automatikusan, lépésről lépésre elmondjuk, mi a teendő. Minden szakterületen kapcsolatban vagyunk a segítségre szorulókkal, ha kell, ki is utazunk, hogy egyszerűsítsük a kommunikációt” – részletezte az igazgató. Egyelőre alacsony az érdeklődés a szolgáltatások iránt, két-három gyermekvédelmi ügyben keresték meg a szakembereket, ezeket a hatályos lejárások értelmében továbbítják. „A pénzügyi támogatásokkal kapcsolatban eddig mintegy 30 kérvény érkezett be. A menedékkérők ugyanolyan támogatásra jogosultak, mint az itt élők. A kérvényük alapján felmérik a helyzetüket, majd döntenek a támogatásról” – folytatta Író Tibor. A menekültek foglalkoztatásában a helyi vállalkozók is érdekeltek, az igazgatótól megtudtuk, hogy a munkahely keresés kapcsán is a hagyományos eljárásmódot követik. A vállalakozók tájékoztatják a munkaügyi hivatalt a szabad álláslehetőségekről, a hivatal pedig értesíti a lehetőségről azokat, akik szerepelnek a nyilvántartásban. Író Tibor megjegyezte, hogy az eddigi tapasztalatok alapján a Dunaszerdahelyi járásba érkező menedékkérők kis része kért csak menedékjogot, a többségük tovább utazik Európa más országaiba. Az idegenrendészet dunaszerdahelyi kirendeltségén a hét minden napján, éjjel-nappal fogadják a menedékkérőket, csakúgy, mint Pozsonyban, Nagyszombatban, Trencsénben, Nyitrán, Érsekújvárott, Besztercebányán, Rimaszombatban, Zsolnán, Kassán, Nagymihályban, Eperjesen és Rózsahegyen, mondta Denisa Bárdyová a belügyminisztérium szóvivője hozzátéve, igyekeznek mindent megtenni azért, hogy gördülékeny legyen az ügyintézés.
Az elmúlt hetekben a járásban is egyre több szálláshelyen nyújtanak menedéket a háború elől menekülőknek, ezt jelenteniük kell az önkormányzatoknak. Michal Deraj a Dunaszerdahelyi Járási Hivatal vezetője elmondta, folyamatosan változik a járásban elszállásolt menekültek száma. „A járásban lévő menedékkérők nagy része Bősön van elszállásolva, itt nagyon dinamikusan változik a helyzet, háromszáz-négyszáz közé tehető a menekültek létszáma. További mintegy két-háromszázan pedig a többi járásbeli szálláshelyen kaptak menedéket” – közölte a hivatalvezető. Derajtól megtudtuk, hogy az Ukrajnából menekülők menedékjogi, ideiglenes menedékjogi, vagy átutazó státuszt kapnak. Becslések szerint az ideiglenes menedékkérők alkotják a többséget.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.