<p>Rozsnyó. Szeptember közepe óta nem történt előrelépés a március 10-én részben leégett krasznahorkai vár felújítása ügyében. Az intézmény gyakorlatilag augusztus 1-je óta készen áll a kivitelező fogadására, ám a közbeszerzési törvény a kiemelt fontosságú objektumok, így a nemzeti kulturális műemlékek esetében sem engedélyezi a kivételt.</p>
Határidők miatt késik a krasznahorkai vár felújítása
LŐRINCZ ADRIÁN
A krasznahorkai várat felügyelő és üzemeltető Szlovák Nemzeti Múzeumnak a közelmúltban közzétett jelentéséből kiderül: a várban már július 31-re eltakarították a tűzvész során keletkezett hulladékot, illetve helyreállították az áram- és vízellátást, így az építkezés gyakorlatilag akár augusztus 1-jén megkezdődhetett volna. A közbeszerzési eljárás előkészítése július derekán kezdődött, a végleges ajánlatokat a nemzeti múzeum, illetve a kulturális tárca szakembereiből felállt bizottság augusztus 28-án értékelte ki, majd három nappal később kiértesítette a résztvevőket. A rendelkezésre álló 16 napos határidőn belül, szeptember 10-én az eljárás egyik résztvevője óvást emelt a bizottság döntése ellen, amelyre az azonnal válaszolt. Szeptember 17-én a korábban kizárt pályázó a Közbeszerzési Hivatalhoz fordult, amelynek 30 nap áll a rendelkezésére, hogy határozatot adjon ki. A helyreállítási munkálatok kezdete így jó esetben október második felére tolódik.
„Bíztam benne, hogy a krasznahorkai várban már a nyár folyamán megkezdődik a helyreállítás – mondta Eva Lázárová, a Betléri Kastélymúzeum igazgatója –, ám a közbeszerzési törvényben foglaltakat be kell tartanunk; ellenkező esetben óriási bírsággal számolhattunk volna. A várat jelenleg ideiglenes tetőzet és fólia fedi, amely ez idáig ellenállt az időjárás hatásainak, ám ez nem azt jelenti, hogy tovább odázható a tetőzet építése. Különösen a kápolna, illetve az épségben maradt, a vár alsó és középső részében található termek befedése sürgős. A felső várban nem csak a tetőzetet, hanem a termek mennyezetét is pótolni kell, mivel azok a tűzvész során teljesen megsemmisültek.”
Ha a beruházó átveszi az építkezési területet, valószínűleg hétvégeken is rohamtempóban dolgozik majd, véli az igazgatónő, hozzátéve: nem számolt azzal, hogy a közbeszerzés lefolytatása miatt ennyi idő vész kárba. A magánemberek és a szakma által felajánlott segítség kapcsán kifejtette: elképzelhetetlennek tartja, hogy az építkezés során önkéntesek mozogjanak a vár területén, ám a tűzvészt követően kimenekített, Betlérben és Kassán elhelyezett kiállítási tárgyak állagának megőrzése, illetve felújítása során mindenképp számol a múzeumok, restaurátor-műhelyek és mesteremberek felajánlásaival.
A tűzvész során keletkezett kár a szakértői vélemény szerint 7 633 255 eurót tesz ki, a helyreállítás összességében várhatóan 9 294 581 euróba kerül majd. Az Államkincstárban a vár felújítására létrehozott gyűjtőszámlára szeptember közepéig 106 557 euró adomány folyt be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.