Harminc év a népzene bűvöletében

<p>Szímő. Tiszta forrásból, a népzene értékes kincseiből merít a harminc évvel ezelőtt alapított Rozmaring Népdalkör.</p>

SZÁZ ILDIKÓ

Mára az énekkar a térségbeli és a rangos külföldi rendezvények állandó vendégévé, a népdalkedvelő közönség egyik kedvenc hagyományőrző csoportjává vált.

Évek óta fellépnek a Köbölkúti Duna Menti Fesztiválon, az Ógyallai Népzenei Fesztiválon, a Szőnyi Barátság-Zene Fesztiválon, továbbá a Rozmaringok Országos Találkozóján Farnadon és más községek népszerű hagyományőrző találkozóin, szerepeltek Győrben és Budapesten. A citerásokkal együtt 2012-ben és 2014-ben stúdiófelvételt készítettek. Megörökítették legszebb dalaikat A szímői falu végén és Énekszóval, citerával címmel, valamint a Kantár Csaba Irodalmi Körrel közösen előadott, Ma büszke a szívem, hogy magyar vagyok című műsorukat. „A népdalkör állandó tagja vagyok, és jelenleg Árpás Emília, Desat Nóra, Desat Irén, Balogh Gizella, Jóba Zsuzsanna, Ivolka Valéria, Illés Henrietta, Illés Barbara, Kovacsic Mária és Nagy Terézia vesz részt a csapat munkájában. A citerások 2011-től kísérik a csoportot, Bombicz Ferenc, Illés Barnabás, Kantár Máté és Varga Dóra muzsikája még teljesebbé teszi az előadásokat” – mondta Kantár Éva, a Csemadok Szímői Alapszervezetének elnöke, a csoport vezetője. Az elmúlt három évtizedben itthon és külföldön is megismerhették a dalaikat, a népdalkör állandó résztvevője a Csemadok Területi Választmánya által szervezett járási találkozóknak, a Tavaszi szél vizet áraszt népdalversenyen 1995-ben aranykoszorús, 1989-ben ezüstkoszorús lett a szímői csoport, és az elmúlt két évben a Minorita Polgári Társulás rendezvényén szintén ezüstkoszorús minősítést nyert. Állandó szereplői a Bíborpiros szép rózsa népdalverseny középdöntőinek, és 1997-ben Farkas Bözsi néni énekesként az országos döntőben is helytállt. A Vass Lajos Népzenei Verseny felvidéki döntőjében 1997-ben Farkas Bözsi néni, 1998-ban pedig a Rozmaring csoport kapott ezüst minősítést. Olyan neves rendezvényeken is képviselték az asszonyok a térséget, illetve szülőfalujukat, mint a Kecskeméti Népzenei Találkozó vagy az Egri Palócgála, valamint a Csíksomlyói Három székely lány találkozó. 2002-ben felléptek a Prágai Magyar Kulturális Napokon, valamint 2010-ben, 2012-ben és 2014-ben a Bécsi Szent István Napokon.

A Szlovák Rádió magyar adásának hangtárában őrzik dalaikat. Farkas Bözsi néni legszebb dalait Ág Tibor népdalgyűjtő, majd Méry Margit néprajzkutató is rögzítette. 2000-ben Polgármesteri díjat, 2014-ben Faludíjat kapott a hagyományőrző csoport Szímő hírnevének öregbítéséért. Egerben a Ködellik a Mátra népzenei versenyen a Kóta szakmai zsűrijétől kapott arany minősítést a Rozmaring citera- és népdalkör.

Legközelebb az ógyallai Feszty Árpád Alapiskola Bellő Néptáncegyüttesét mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?