Hagyományok és értékek

A Mátyusföldi Muzeológiai Társaság és a Párkányi Városi Művelődési Központ szervezésében került sor a Hagyományok és értékek III. elnevezésű regionális fórumra.

A Mátyusföldi Muzeológiai Társaság és a Párkányi Városi Művelődési Központ szervezésében került sor a Hagyományok és értékek III. elnevezésű regionális fórumra. A párkányi művelődési ház előadótermében október 13-án megtartott szeminárium elsődleges célja az volt, hogy szakmai útmutatást nyújtson a régióban működő műgyűjtemények (tájházak, néprajzi szobák, múzeumok) kezelőinek, ill. szakmai hátteret biztosítson azok létrehozásához.

A bevezetőben Halasi Tibor, a művelődési ház igazgatója köszöntötte az öt járásból összesereglett résztvevőket, majd Juhász Gyula, a Párkányi Városi Múzeum vezetője számolt be a közel másfél éve megalakult múzeum létrejöttének körülményeiről, tevékenységéről és gyűjteményeiről, felvázolva terveiket is. A szakmai szeminárium résztvevői ezután a szalkai tájház létrehozásáról, működtetéséről és tevékenységéről hallgathattak meg egy színes, vetítéssel egybekötött beszámolót, melyet Dikácz Zsuzsanna tájházvezető tartott. Danter Izabella, a Mátyusföldi Muzeológiai Társaság elnöke a dél-szlovákiai magyar vonatkozású tájházak, helytörténeti és néprajzi kiállítások helyzetéről beszélt, részletesen felvázolva létrehozásuk körülményeit, megmaradásuk feltételeit és betöltendő szerepüket a jövőre nézve. A társaság immár hat éve igyekszik szakmai tanácsadással ellátni a javarészt nyilvántartás nélkül működő helyi műgyűjtemények gondozóit, valamint feltérképezni, rendszerezni és szakmailag irányítani a magyarlakta területeken működő tájházakat, helytörténeti gyűjteményeket. A szemináriumon jelen volt a Magyarországi Tájházak Szövetségének elnöke, Szablyár Péter, aki hangsúlyozta, a szövetség törekvései közt fontos szerepet játszik a külhoni magyarság szakmai segítése, az e téren megszerzett tapasztalatok átadása is.

A résztvevőket ezután a Párkányi Városi Galéria Régi moziplakátok c. kiállításán Bajtai György galériavezető kalauzolta végig, ismertetve a városi galéria működésének történetét. A második és egyben utolsó megállója ennek a sétának a városi múzemban volt, ahol az állandó tárlatok megtekintése után a párkányi Lenk János mutatta be a magángyűjteményéből rendezett Úti okmányokból a monarchia korától c. időszaki kiállítást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?