Királyrév. A Feketevíz és a Kis-Duna áradása nem mindennapi helyzeteket teremtett nemrég. Ilyen a Kis-Duna partján élő 86 éves Kovács Franciska története. Franci nénit a tűzoltók motorcsónakkal mentették ki a vízben álló tanyájáról, de még aznap este visszaevezett egy ladikon.
„Ha veszni kell, hát vesszek oda az állatokkal együtt én is”
„Április másodikán éppen Nádszegen, az árvízvédelmi bizottság megbeszélésén ültem, amikor Menyhárt Dezső bejelentette, hogy nincs meg az anyósa – emlékezik vissza Racskó Pál, Királyrév polgármestere.
A polgármesterrel nekivágtunk, hogy felkeressük Franci nénit. A házból akkorra már visszahúzódott a víz, de a bútorok még mindig jó fél méterrel a padló felett, a hamarjában odahordott palettákon álltak. Az udvar hátsó részében az istállók meg a gazdasági gépek még mindig vízben álltak, ezért nem tudták még visszahozni a tízegynéhány marhát sem, amit az Agrostaar úrföldi istállóiba menekítettek. A falakon messziről is látszott, meddig érhetett a víz. Üdvözlésünkre három-négy kutya rohant elő az udvarról, nyomukban egy apró termetű nénike lépdelt, hogy megnézze, kiket hozott a sors erre az isten háta mögötti helyre. Éppen egy zsák diót terített szét az udvaron, hadd süsse a nap. „Dióskalácsot sütnék, de előbb meg kell szárítani a belevalót” – mondta, és beinvitált a házba. Franci néni a nyitott verandán leült egy székre. „Itt ültem, a lábamat felraktam egy sámlira, alattam meg a víz. Az unokám nem volt itthon, én meg egész nap itt ültem, mert mindenhol víz volt.” Aztán elmesélte, hogy a tűzoltók elvitték őt csónakkal az Úrföldön élő unokájához, Katihoz, de neki nem volt maradása, amikor tudta, hogy az állatai, a két tehén meg a két borjú, és a disznók kinn maradtak a tanyán. „Az elnök úr állítólag küldött valakit, hogy vigye be a borjakat, de az illető traktorral nem tudott idejutni” – mondja Franci néni. „Ezerkilencszázhuszonhét óta, nyolcéves koromtól lakom ebben a viskóban, akkor költöztek ide a szüleim Tallósról, hát hogyan lehetett volna ezt itt hagyni? Az unokámnak itt volt a hét disznója meg a tehenek a két borjúval, azt mondtam, én azt nem hagyom ott” – mondta a néni könnyekkel a szemében. Kati, az unokája hiába marasztalta, nem tudta megakadályozni, hogy még aznap visszamenjen az állataihoz. Miután sehogy sem tudták lebeszélni, autóval vitték, ameddig járható volt az út, ott aztán az unokájával a Kis-Dunára tették a ladikot, és szépen hazaeveztek.
Amikor afelől érdeklődtünk, emlékszik-e Franci néni, hogy eddigi hosszú élete során volt-e hasonló árvíz a környéken, egy 66 évvel ezelőtti eseményt elevenített fel: „Éppen húszéves voltam 1940-ben, amikor még deszkahíd volt itt a Kis-Dunán. Be volt a Duna fagyva, megáradt, nekiment a hídnak, kicsavarta, és elvitte. Akkor akartam menni Pestre szolgálni, de Nádszegről visszajöttem, mert nem mentek a buszok. A földeken keresztül jöttem, és csak imitt-amott volt olyan száraz hely, hogy be tudtam jönni, de a házban még akkor sem volt víz.” Franci néni fiatal kora óta egyedül küzd az élettel, a férjétől nagyon rövid idő után különvált. Van négy unokája, de egyikhez sem tudna elköltözni, nem tudná itt hagyni a házat, amelyben csaknem nyolc évtizede él. Neki ez jelenti a világot, és innét még az árvíz sem tudja kiűzni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.