Fülek. Erdős Vince tizenöt évvel ezelőtt költözött Komáromból Fülekre. Komáromban már akkoriban is nagyszabású ünnepség zajlott a Klapka-szobornál minden március 15-én, míg Füleken csupán egy temetői koszorúzásra és két alapiskolai megemlékezésre korlátozódtak az 1848/49-es szabadságharcra emlékező rendezvények.
Gyűjtés indult Füleken
A helyiekben már évek óta érlelődik egy emlékhely létrehozásának szándéka, a füleki temetőben nyugvó két honvéden kívül ugyanis további honvédek is harcoltak a magyar szabadságharcban. A város fennállásának 750. évfordulójára 1996-ban kiadott évkönyv már 21 honvédet említ. Erdős Vince azonban a két évvel ezelőtti és tavalyi megemlékezés során a sírnál már negyvennégy füleki honvéd nevét olvasta fel. „Forrásként a levéltárból felhasználtuk az 1848-as, a nemzetőröket összeíró listákat, az 1849-es honvédtoborzó listákat és az önkéntesek listáját, az 1849-es háborúból hazatért honvédek összeíró listáját, a rokkantsági segélyért folyamodó honvédek és hozzátartozóik névsorát, valamint a Nógrádi Honvédegylet taglistáját. Összegyűjtöttük annak a 44 honvédnek a nevét, akik Fülekről részben önkéntesként, részben toborzott honvédként, részben a szabadcsapatok tagjaként harcoltak az 1848/49-es szabadságharcban” – mondta Erdős Vince, aki tavaly a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériuma Emlékjelhagyás címmel kiírt felhívására pályázatot készített. A pályázati pénzből tervezett emlékoszlop megőrizné a füleki negyvennyolcas honvédek emlékét és a március 15-i ünnepségek alkalmával a fülekiek valamennyiükre emlékezve róhatnák le kegyeletüket. Terveik szerint az emlékoszlopot 2008 március 15-én lepleznék le
Erdős Vince ötletét a helyi Koháry Polgári Társulás karolta fel. Kérvényezte az építkezési engedély kiadását és megindította a gyűjtést.
„Az emlékoszlopra megpályázott 900 ezer forintnak csak egy töredékét kaptuk meg – mondta Erdős. – A szlovákiai pályázók összesen 2 millió forintot kaptak, amit egyenlő arányban osztottak szét a húsz pályázó között. Nekünk 100 ezer forint jutott, amiből elkészíttethetjük az emléktáblát. A költségvetésünk szerint az emlékmű mintegy 137 ezer koronába kerül, egyéb anyagi forrás hiányában gyűjtést hirdettünk, amely pillanatnyilag is folyik.
A Koháry Polgári Társulás 50 koronás emléklapok eladásával gyűjti a pénzt az 1848/49-es emlékműre, amelyet a Hősök terén állítanak majd fel. A táblát tartó oszlop terméskőből épül, a csúcsdíszként elhelyezett koszorú a megemlékezést, a kard a harcokat szimbolizálja.
„A tradíció tisztelete növeli a közösségek identitástudatát, együvé tartozását, megtestesíti a történelmi bölcsességet és tapasztalatot. Az embert kötelezettségek terhelik azokkal szemben, akik tetteikkel hozzájárultak a társadalom alakításához” – vallja Erdős Vince.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.