Gyöngyösbokréta – a név tisztelgés az elődök előtt

Remek apropóul szolgált az újjáéledt Gyöngyösbokréta Néptánccsoport első nyilvános fellépésére a Csemadok helyi alapszervezete megalakulása 65.

Remek apropóul szolgált az újjáéledt Gyöngyösbokréta Néptánccsoport első nyilvános fellépésére a Csemadok helyi alapszervezete megalakulása 65. évfordulója tiszteletére rendezett ünnepi műsor, amelyet február derekán tartottak.

Szentpéter

A község kulturális életében mindig is fontos szerepet vállalt a Csemadok, a legemlékezetesebb produkció az 1975-ben bemutatott szentpéteri lakodalmas volt, amelyet az elmúlt évtizedek alatt háromszor is felújítottak. 2013-ban a bécsi Szent István-székesegyház melletti téren kápráztatták el vele a közönséget. „Miután feloszlott a társaság, sokan úgy éreztük, valami hiányzik, újra szükség lenne egy aktív csoportra – mondta Szabó Gabriella, a Gyöngyösbokréta Néptánccsoport életre hívója. – Felidéződött bennünk az a szép legenda is, amely 1939-ig nyúlik vissza. Abban az időben olyan színvonalas kultúrcsoport működött Szentpéteren, amelynek táncosai a Budapesti Operettszínházban is felléptek, és versenyeztek a többi magyarországi csoporttal, mi több, a győzelmet is kiérdemelték. Azt a csoportot is Gyöngyösbokrétának hívták, az akkori elődök iránti tiszteletből adtuk ezt a nevet a most alakult együttesnek. Örömmel tapasztaltuk, hogy amint terjedni kezdett az új csoport létrehozásának híre a faluban, egyre többen érdeklődtek iránta. Az alapiskolás diákokon kívül fiatalok, a felnőttek, sőt nyugdíjasok is csatlakoztak. Ennek köszönhetően többgenerációs néptánccsoport alakult, ami, úgy gondolom, mai világunkban nagyra értékelendő. Legfiatalabb tagunk 10, legidősebb 68 éves.” A csoport művészeti vezetését az ógyallai Bellő Néptánccsoport kiváló táncosa, Belán Dóra vállalta.

Az első fellépésen 28 táncos lábú ifjú és örökifjú ropta a kultúrház színpadán, nagy sikert arattak. Szabó Gabriella reméli, a lelkesedés nem lankad, folyamatosan egyre újabb és újabb koreográfiát tanulnak meg a táncosok, és idővel a mostani csoport méltó utódja lesz harmincas évekbeli elődjének. „Jó látni, érezni, hogy a tánc mennyire képes összekovácsolni egy közösséget – mondta a csoport vezetője. – Igyekszünk megszívlelni Kodály Zoltán intelmét, miszerint ’Kultúrát nem lehet örökölni. Az elődök kultúrája egykettőre elpárolog, ha minden nemzedék újra meg újra meg nem szerzi magának’. A tánccsoport megalakításával mi is újrateremtjük kultúránkat.”

Legközelebb a kürti Hajnalvándor együttest mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?