<p>A királyhelmeci Gong együttes több mint három évtizeddel ezelőtt alakult. 1982-ben a zenekar a Želinský József (gitár), Jozef Baľak (gitár), Fedor „Öcsi” Béla (dob) és Juhász János (basszusgitár) összeállításban játszott, a hangtechnikus pedig Bodzás László volt. </p>
Gong együttes – harminchárom éve a pályán
Királyhelmec |
Juhász János, aki még ennél is korábban, 1969-ben a pólyáni Ezüstnyár formációban kezdett zenélni, elmondta, a csapat a kezdetektől szórakoztató zenét játszott, bár a megalakuláskor a repertoárjuk leginkább az akkor divatos külföldi és magyarországi rockslágerekből állt. A Gong ebben az összeállításban két évig működött, majd Baľak és Fedor távozott, helyüket Ficzu László (dob) és Költő Jenő (billentyűs hangszerek) vette át. 1985-ben csatlakozott az együtteshez Tóth ,,Stoti’’ Zoltán énekes is, és az 1989-ig együtt játszó társaságnak ez a négy éve tagadhatatlanul a csapat legsikeresebb korszaka volt. Juhász János elmondása szerint azokban az években szinte egymást érték a táncmulatságok, a bálok és a különböző zenés rendezvények, volt olyan hónap, hogy 12–14 fellépést is vállaltak. Bár a Gong akkor a szlovák televízióban is bemutatkozhatott, és saját számokat is játszott, egy hanglemez anyagának rögzítésére és az album kiadására – az akkori feltételek mellett – nem is gondolhattak. 1989-ben újabb személycserék voltak az együttesben, Költő Jenő helyét Balogh Kálmán, Želinský Józsefét pedig Szivolics Vilmos vette át. A rendszerváltás a csapat működésére is nagy hatást gyakorolt, a társadalmi szervezetek egy része megszűnt, ezzel a fellépési lehetőségek is egyre fogytak, és a szervezett bűnözés „fénykorában”, a kilencvenes években a régióban egy ideig alig akadt olyan szervező, aki táncmulatságokat mert volna rendezni. Az együttes tagjai közül ezután néhányan felhagytak a zenéléssel, mások – mint Balogh Kálmán – külföldre mentek dolgozni, egyesek pedig saját formációban folytatták. Bár Juhász Jánosnak szintén lett volna alkalma külföldön zenélni, itthon maradt, és 2000-től Szatmáry Tiborral, Szatmáry Klárával és Jakab Krisztinával játszott együtt a Gongban. A zenekar egy ideig – újabb személycserék és Demeter Katica érkezése után – háromtagú volt, majd néhány éve Szatmáry Tibor is külföldre távozott, azóta Demeter Katica és Juhász János zenél együtt. A három főből álló Gong együttes dalai, és más előadók szerzeményei a Helmeci Zenei Mozaik című CD-n is hallhatók. A Gong az elmúlt évtizedek alatt az aktuális zenei igényeknek megfelelően változtatta a repertoárját, mely mostanra közel 900 számból áll. Az előadás módja is változott, most már a Juhász János által készített zenei alapokra énekelve, számítógépek segítségével adják elő számaikat. Esküvőkön, bálokon és egyéb rendezvényeken szórakoztatják a közönséget, repertoárjuk hazai és nemzetközi slágerekből áll. Dalaikat magyar, szlovák, cseh, angol, német, olasz, spanyol nyelven adják elő. Műsoruk az elmúlt 100 esztendő legsikeresebb hazai és külföldi dalaiból ad ízelítőt: a rock'n'rolltól a diszkóig, az operettől a mulatós zenéig. Önálló műsoraikban felcsendülnek musicalslágerek, operettrészletek és örökzöld dallamok is. Fellépést Magyarország és Szlovákia egész területén vállalnak. Legközelebb az ágcsernyői Kométa együttest mutatjuk be.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.