Gázkazán helyett szalma

Ipolyság. Többmillió koronás beruházásra készül az önkormányzat a távfűtőszolgálat korszerűsítése terén. A nyolcezer lakosú várost jelenleg három gázkazán látja el hőenergiával, de már folyamatban van annak a projektnek a kidolgozása, mely az eddigi technológiát eurokomformabb szalmatüzelésű berendezésekre cserélné.

Ipolyság. Többmillió koronás beruházásra készül az önkormányzat a távfűtőszolgálat korszerűsítése terén. A nyolcezer lakosú várost jelenleg három gázkazán látja el hőenergiával, de már folyamatban van annak a projektnek a kidolgozása, mely az eddigi technológiát eurokomformabb szalmatüzelésű berendezésekre cserélné. Bélik György alpolgármester és Bartos László, a távfűtést biztosító Energobytos Kft. mérnöke négynapos dániai tanulmányúton ismerkedett a bioenergia előállítását szolgáló csúcstechnológiával. Két konkurens cég szakembereivel is találkoztak az ipolysági önkormányzat képviselői.

Bélik György elmondta, az átállás egyik fő oka, hogy ezzel az eljárással olcsóbban és gazdaságosabban tudnak hőenergiát termelni. A tervek szerint az eddigi három kazán teléjesítményét a szalmatüzelésnek köszönhetően két kazánnal lehetne kiváltani; az Észak-lakótelep és a Tabán-lakótelep kazánházait alakítanák át, a Közép-lakótelep gázkazánját pedig tartalék energiatermelőként megtartanák, ha bármilyen okból kifolyólag hirtelen helyettesíteni kellene az új kazánokat.

Az alpolgármester szerint a lakosság egyértelműen jól járna, de egyelőre nehéz százalékban kifejezni, mennyivel lenne olcsóbb a távfűtés. Az átállás mellett szól az is, hogy az Európai Unió támogatja a bioenergiaforrások felhasználását – kimondva vagy kimondatlanul az orosz gázfüggőség ellensúlyozása is ott van az okok között. A harmadik szempont, hogy a szalmafűtéssel helyi mezőgazdászok juthatnának többletbevételhez. Az eddig az almozásnál nem hasznosított szalmából haszontalan hulladék lett, az új eljárásnak köszönhetően viszont ezt is értékesíteni tudnák.

A városnak mindenképpen érdeke, hogy a régió termelőitől rendelje a szalmát. Az előzetes számítások szerint ezer hektárnyi területen termelt nyersanyagot tudnának hasznosítani. A város képviselői már jártak egy csehországi településen, Roštínban, ahol az egész falut ezzel a technológiával fűtik, és tanácskoztak a vágsellyei szakemberekkel is, akik ilyen típusú kazánnal fűtik egy lakótelep részét. A szalmaszállítók kiválasztása már folyamatban van, készül a kazánházak átalakításának tervdokumentációja is, s néhány hónapon belül beadhatják a pályázatot. A remények szerint akár két éven belül Ipolyság már átállhat a bioenergia-alapú távfűtésre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?