Galántán harminc hektár terület vár újabb és újabb beruházókra

Galánta/Diószeg. A mátyusföldi járási székhelyen az ipari park kiépítése szorosan összefügg a Samsung Elektronics Slovakia Kft. (SESK) működésével.

Galánta/Diószeg. A mátyusföldi járási székhelyen az ipari park kiépítése szorosan összefügg a Samsung Elektronics Slovakia Kft. (SESK) működésével. A dél-koreai cég 2002-ben telepedett le Galántán, azóta a régió legnagyobb munkáltatójává, sőt az ország legnagyobb elektrotechnikai üzemévé és az egyik legnagyobb exportőrré nőtte ki magát. A régió munkanélküliségi indexét nemcsak azzal javította, hogy több mint háromezer munkahelyet teremtett, hanem tucatnyi beszállító vállalatnak – és így további legalább háromezer embernek – is munkát adott.

Galánta

A város 2006 júniusában szerződést írt alá a Samsunggal, amely szerint szorosabban együttműködnek Galánta ipari fejlesztése, az egész régió lakosságának foglalkoztatása, a város urbanisztikai és infrastrukturális fejlődése terén, de például az oktatásügyben, a kultúrában és a sporttevékenységet illetően is. A szerződés szellemében együttműködnek a Samsung vállalat melletti ipari park kiépítésében is.

A város nemrégiben 219 millió koronát kapott az Európai Unió strukturális alapjaiból ipari parkja fejlesztésére. Kelecsényi Imrétől, a városi hivatal elöljáró-helyettesétől megtudtuk, az összeg tulajdonképpen a már beruházott költségek térítésére szolgál. Az ipari park infrastruktúráját a város fejlesztette az Európai Unió feltételeit betartva, és ehhez a pénzfedezetet a Samsung vállalattól kapta. Az erre benyújtott pályázat pozitív elbírálása után a gazdasági minisztérium a SARIO ügynökségen keresztül juttatta a városnak a szóban forgó 219 millió koronás támogatást, amiről március 22-én írtak alá szerződést. Tulajdonképpen ún. refundálásról van szó, a most kapott támogatásból a már befektetett hitelt téríti a város.

Jelenleg az ipari parkban a Samsungot kiszolgáló vállalatok mellett mintegy 30 hektárnyi terület áll rendelkezésre további befektetők letelepedéséhez, s ez a városfejlesztési tervben is szerepel. A hivatalvezető-helyettes tájékoztatása szerint a mezőgazdasági minisztériumtól előzetes beleegyezést kaptak a területnek a mezőgazdasági földalapból való kivételére. A telkek egyelőre magántulajdonban vannak; amint jelentkeznek a leendő beruházók, megkezdődik a felvásárlásuk.

A Samsung Elektronics Slovakia Kft. korábbi elhatározása szerint a jelenlegi galántai üzeme mellett egy kutatási-fejlesztési központot is építene, ahol magasan képzett szakemberekre is szükség lesz. A szakemberképzés helyi feltételeinek megteremtéséhez a város jelenleg is tárgyal egy galántai kihelyezett egyetemi részleg létesítéséről. Több felsőoktatási intézménnyel is folytattak tárgyalásokat, és Kelecsényi Imre szerint a legutóbbi fejlemények alapján a nagyszombati Műszaki Egyetem kihelyezett részlegének létrehozása a leginkább valószínű. E célra nem új iskola építésével, hanem a városban lévő kihasználatlan épületek valamelyikének a kihasználásával számolnak.

Diószeg

A Galántához közeli kisvárosban már jelenleg is jelentős ipari zóna üzemel, az egykori kendergyár helyén kisebb-nagyobb üzemeknek helyet adó ipari park van. A legnagyobb cég talán a Bekaert, amely tehergépkocsik gumiabroncsainak megerősítésére szolgáló acélsodronyokat gyárt. A világ legnagyobb abroncsgyártóinak beszállítója. További jelentős cég a Koam, amely elsősorban a galántai Samsungnak szállít műanyag komponenseket. Szabó Antal polgármestertől megtudtuk, hogy egy további ipari park létesítésével is számolnak. „Ennek a lényege, hogy a cukorgyárnak van 20-30 hektárnyi kihasználatlan belterülete, ehhez kellene egy bekötőutat építeni, a cukorgyár mögött a dunaszerdahelyi utat pedig összekötnénk a galántai úttal – magyarázza Szabó Antal. -–Ha ez megépülne, hozzáférhetővé válnának ezek a parcellák, és a város is szerezhetne itt 6-7 hektáros területet. Ott pedig egy újabb ipari parknak az alapjait tudnánk lefektetni.” Csakhogy ennek az éremnek is van másik oldala: a beruházók már kezdik elkerülni Diószeget, itt ugyanis annyira csökkent az állástalanok aránya, hogy bizony nem egyszerű új munkaerőt szerezni. „Az a nagy fellendülés, amely az elmúlt években a termelés terén volt jellemző Diószegre, most majd megtorpan, viszont a szolgáltatások terén további bővítésre lesz szükség” – véli a város polgármestere.

Új Samsung-beruházás Vedrődön

Folyadékkristályos síkképernyők tartozékait (LCD-modulokat) összeszerelő gyárat épít a Samsung Electronics a Nagyszombathoz közeli Vedrődön (Voderady). A 320 millió euróról (körülbelül 11 milliárd koronáról) szóló beruházási szerződést nemrégiben írta alá a dél-koreai vállalat a gazdasági tárcával. A új gyár egy 35 hektáros területen épül majd fel fokozatosan, és várhatóan 2011-re készül el. A termelés beindítását jövő márciusra tervezik, a létesítmény idővel 1200 embernek ad majd munkát. A Samsung állami támogatás jóváhagyását is kérte a kormánytól. Az állam az összberuházás 21,9 százalékának megfelelő összeget, vagyis körülbelül 2,6 milliárd koronát fordít e célra. Ez azt jelenti, hogy egy munkahely teremtését körülbelül kétmillió koronával segíti. További 1,6 milliárd koronát fordít a kabinet a leendő gyár környékén az infrastruktúra fejlesztésére. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?