Fizetnie kell a vizitdíjat a szlovákiai betegnek is

Esztergom. Az egészségügyi reform kapcsán február 15-én Magyarországon is bevezették a vizitdíjat. Az első napokról és az intézkedés szlovákiai vonatkozásairól az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban érdeklődtünk.

Esztergom. Az egészségügyi reform kapcsán február 15-én Magyarországon is bevezették a vizitdíjat. Az első napokról és az intézkedés szlovákiai vonatkozásairól az esztergomi Vaszary Kolos Kórházban érdeklődtünk.

Sólyom Olimpia főigazgató-főorvos szerint a szlovákiai pácienseknek tudniuk kell, hogy február 15-től ugyanúgy fizetik a vizitdíjat és az ellátási díjat, mint a magyarországi betegek. A vizitdíj 300 forint, a kórházi ellátási díj pedig napi 300 forint. „Ez vonatkozik a munkavállalói engedéllyel és az ún. TAJ-számmal rendelkező szlovákiai állampolgárokra, a vizitdíj-mentesség csak az akut és sürgősségi esetekben érvényes (életveszély, baleset stb.). De ha valaki turistaként kerül az esztergomi kórházba, akkor nemzetközi biztosítási kártyával kell rendelkeznie, s őt ennek megfelelően kell ellátni. Súlyos és sürgős esetben ilyenkor is mentesül a fizetés alól, mindaddig, amíg ezt az állapota indokolja” – taglalta a főorvos asszony. Sólyom Olimpia nem a reform szükségességét vitatja, hanem azt, hogy miközben több százmilliárd forintot vonnak ki a rendszerből, az egészségügyi ellátás hatékonysága nem nő. Szerinte a vizitdíjból beszedett pénzt nem forgatják vissza az egészségügybe, mert a konvergenciaprogram értelmében 2009-ig az egészségügy részesedését a nemzeti összjövedelemből 0,9 százalékkal csökkenteni kell. „Mélyreható változtatásokat nem lehet egyik napról a másikra bevezetni, időt kellett volna hagyni arra, hogy ne csak a szakma, hanem a lakosság is felkészülten fogadja a lépéseket. Szembetűnőek az aránytalanságok is: Budapesten például 140 kórházi ágy jut tízezer lakosra, Komárom-Esztergom megyében pedig mindössze ötvenöt. Budapesten még mindig nem történt meg az indokolt ágyszámcsökkentés, de itt, a régióban a szükségeshez képest jóval többet szüntettek meg” – fejtette ki a főigazgató. Az esztergomi Vaszary Kolos Kórház nem került a kiemelt kórházak közé, területi státusza viszont megmarad. Ez azt is jelenti, hogy Esztergomban nem lesz 24 órás sürgősségi ellátás. Ezen kívül a kórházban mintegy 70 ágyat szüntetnek majd meg, és megszűnik Esztergomban a gyermek fekvőbeteg-ellátás is – ez utóbbit a tatabányai megyei kórház veszi át. Lesz viszont új sürgősségi gyermekellátó, nappali ellátással, egynapos kezeléssel – ebben az esetben 24 órás orvosi és nővérszolgálattal.

A kórházban nincsenek vizitdíj-automaták, erre nincs pénzük, helyette minden pavilonban külön pultnál a kórházi személyzet szedi be a vizitdíjat. A beutalóval rendelkező betegek is 300 forintot fizetnek, ha viszont valaki beutaló nélkül jön szakorvosi kezelésre, az már 600 forintba kerül. A tizennyolc év alattiak, a daganatos betegségben szenvedők és a cukorbetegek nem fizetnek, ha viszont nem sürgősségi esetben ügyeleti szolgáltatást veszünk igénybe, akkor alkalmanként ezer forintot fizetünk. Sólyom Olimpia szerint a 300 forint nem nagy összeg, és a betegforgalmat nem fogja érdemben csökkenteni. A kórházban létszámleépítés is várható, ám ez a főigazgató szerint nem lesz nagyarányú, és az itt dolgozó mintegy 70 szlovákiai alkalmazottat nem érinti majd. „Ilyenkor mindig a szakmai tudást, hozzáértést bíráljuk el, nem az állampolgárságot. A reform legnagyobb hibájának a szolidaritás elvének sérülését tartom. Inkább egészségneveléssel, felvilágosítással és nem vizitdíjjal kell a rendelőktől távol tartanunk a pácienseket” – mondja a főorvos. Tapasztalatai szerint főképp rendelés után növekedett meg eddig az adminisztrációra, könyvelésre fordított idő.

Kalácska Erika a sebészeti osztály nővéreként dolgozik, Ipolyszalkáról jár be Esztergomba. Szerinte a szlovákiai és a magyarországi vizitdíj bevezetésében az a legnagyobb különbség, hogy Magyarországon a nővér szedi be a vizitdíjat, ő dönti el, ki fizet és ki nem. Ezzel az ő munkájuk lett több. A betegellátás nem bonyolódott, de az adminisztráció plusz munkaerőt igényelt, a vizitdíjat szedő nővérke ugyanis hiányzik az osztályról.

A szülészeti-nőgyógyászati részlegen egy páciens arról panaszkodott lapunknak, hogy a vizitdíj szerinte megalázó, a várakozási időt is növeli, ráadásul a postára kellett rohannia pénzt váltani, hogy be tudja fizetni a 300 forintot. „Nem elég, hogy a biztosítót és a gyógyszereket fizetjük, akkor még ez is… A reformot nem így kéne megvalósítani” – mondta bosszúsan az Erikaként bemutatkozó páciens.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?