Felmérés a Selye Egyetem losonci tagozatán

Losonc. Másfél évvel ezelőtt, 2005. októberében nyílt meg a nógrádi városban a komáromi Selye János Egyetem óvópedagógusokat képző, kihelyezett tagozata. Jelenleg két évfolyamban folyik a képzés – az elsőben 37, a másodikban 79 hallgatóval.

Az oktatást helyi óraadó tanárok (7), magyarországi vendégtanárok (6) valamint a komáromi egyetem tanárai biztosítják. Az oktatásnak hétvégéken a losonci Kármán József Alapiskola és Óvoda ad otthont.

A kihelyezett tagozat vezetője, Ivanics István a rá háruló feladatok mellett azt is fontosnak tartja, hogy a hallgató szemszögéből is megismerje a tagozat oktatóinak, a szervezési munka színvonalának hatékonyságát, hiányosságait, elégedettségi szintjét. Az ennek érdekében elkészült kérdőíves felmérés része volt az is, hogy a hallgatók konkrét javaslatokat tehettek a „jobbítás érdekében“.

A válaszokból kitűnt, hogy az óvópedagógiai szakra jelentkezők több mint egyharmada a szakmai továbblépés céljával kezdte meg tanulmányait, 23-23 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy új ismereteket, diplomát kíván szerezni. A hallgatók 71 százaléka akarja folytatni a tanulmányait a tanítóképző szakon, hogy mesterképzés keretében magiszteri címet szerezzen. A losonci tagozat eddigi munkájával való elégedettséget jelzi az, hogy a hallgatók 85 százaléka Losoncon szeretné folytatni a tanulmányait.

Nem kevésbé volt érdekes az a kérdéskör, amely arra kereste a választ, hogy a diákok milyennek látják az óvópedagógusi szak presztízsét, mennyire vélik könnyűnek/nehéznek a tanulmányaikat.

A válaszadók közel 30 százaléka jelezte azt a meggyőződését, hogy az óvópedagógiai hivatást a társadalom egyáltalán nem (10%) vagy csak nagyon kevéssé (19%) ismeri el. A válaszok 43 százaléka szerint az elismertség jó, 23 százalék szerint pedig több mint jó. Érdekes, de az előbbi mutatók alapján aligha véletlen, hogy hasonló arányok jelentek meg a hivatás „piaci értékét, hasznosíthatóságát“ vizsgáló kérdés válaszaiban is. A válaszadók fele látta megfelelően, majdhogynem egyötöde pedig nagyon jól hasznosíthatónak. Közel 30 százalék viszont azt jelezte: az egyáltalán nem, vagy csak nehezen hasznosítható.

A hallgatók egyike sem tartotta a szakot könnyen elvégezhetőnek. Annak nehézségi fokát közepesnek (35%), de inkább nehéznek tartották.

Természetesen a kérdőív kitért az oktatási háttér biztosításának és magának az oktatásnak az értékelésére is. Ezeket a hallgatók többsége pozitívan értékelte. A színvonal növekedése érdekében felsorolt javaslatok közt a legtöbben azt kérték, hogy legyen „jobb, több aktuális és pontosabb, az interneten a hallgatók számára is hozzáférhető információ a komáromi anyaegyetem részéről“, „legyen több tankönyv, segédanyag, jegyzet, vizuális segédeszköz, módszertani és gyakorlati ismereteket felvonultató előadás, szeminárium és gyakorlat“.

Kérdésként szerepelt a tandíj is. Ennek bevezetése a 49 százalékuk számára jelentené azt, hogy a tanulmányaikat nem tudnák (még a számukra kedvező losonci helyszínen sem) folytatni.

A losonci levelező tagozat a következő tanévre is várja a jelentkezőket. Az érdeklődők a jelentkezési lapokat június végéig küldhetik el az egyetem tanulmányi osztályára.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?