Fellázadtak a Sewon alkalmazottai

Rimaszombat. Nem vették fel a munkát, és három órán át tiltakoztak az alkalmazottak a Sewon rimaszombati üzemének egyik részlegén múlt pénteken reggel hat és kilenc óra között. Információnk szerint az októberben ledolgozott túlórák kifizetésének elmaradása volt a tiltakozó megmozdulás oka.

Munkabeszüntetés utáni, szigorúan őrzött ebédszünet november 16-ánSzekeres Éva felvételeMivel a három órás munkabeszüntetés nem volt előre megszervezett és a munkavállalók csak spontán módon tiltakoztak, a megmozdulás nem nevezhető sztrájknak. Az érintett dolgozók – nevük és beosztásuk elhallgatását kérve – azt nyilatkozták lapunknak, azért tagadták meg a munka felvételét, mert az októberi fizetések átutalása után kiderült, nem kapták meg a ledolgozott túlórákért megígért többletjuttatást.

A koreai cég szlovákiai vezérigazgatóságától megtudtuk, hogy egy adminisztratív hiba miatt nem a valós, a túlórákat is beszámító teljesítmény-elszámolást kapták meg a cég bérfejtői, hanem egy rosszul és hibásan kidolgozott kimutatást. A cég vezetése semmilyen megtorló intézkedést nem alkalmaz a munkát megtagadók ellen, az elszámolt túlórapénzt a dolgozók az ígéretek szerint novemberben meg fogják kapni. A hibás elszámolásért valószínűleg a helyi vezetést fogják felelősségre vonni. A rimaszombati Sewon autóalkatrész-gyártó cégnek közel hétszáz alkalmazottja van, jelenleg ez az ipari üzem a város legnagyobb munkáltatója. Javarészt alacsonyan képzettek, többségében nők dolgoznak a rimaszombati üzemekben. Az itt munkát vállalók szerelőszalag mellett dolgoznak. Jövedelmük teljesítmény- és minőségfüggő, a munka ugyan nem megerőltető, de nagy odafigyelést, kitartást és kézügyességet kíván. A koreai Sewon személygépjárművek kábelkötegeit gyártja a szlovákiai és európai autógyárak egyik legnagyobb alvállalkozójaként. Rimaszombatban jelenleg két helyen folyik a termelés, az egykori laktanya épületében és a húsipari üzem által bérbeadott ipari csarnokokban.

Információink szerint az alig több mint fél éve működő gyárban nagy a munkaerő-vándorlás. Bár sokan jelentkeznek ide munkavállalóként, huzamosabb ideig csak kevesen bírják a folyamatos munkát. Gyakran előfordul, hogy mire betanulna és normaképesen tudna teljesíteni az új dolgozó, már el is hagyja a gyárat. A bérezés a munkakörnek megfelelő szlovákiai átlag körül mozog, a nevük elhallgatását kérő nyilatkozók azonban azt állították, hogy ugyanennek a cégnek a Puhó melletti üzemében a hozzájuk hasonló munkakört betöltőknek jobb a fizetésük. Ezt az állításukat azonban nem tudták konkrét adatokkal alátámasztani. Információink szerint sok az olyan eset is, hogy bár a dolgozó képes a normát teljesíteni, a cég ki is fizeti a munkáért a bért, de olyan végrehajtási eljárás van érvényben a dolgozó ellen, amely a munkáltató számára teszi kötelezővé az alkalmazott bére esetében a végrehajtói fizetési meghagyás teljesítését.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?