Felkutathatjuk a családfánkat

SZÁZ ILDIKÓVágsellye. Hagyományok és értékek XI. címmel szakmai találkozót rendeztek a reneszánsz kastélyban, a Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárában.

SZÁZ ILDIKÓ

Vágsellye. Hagyományok és értékek XI. címmel szakmai találkozót rendeztek a reneszánsz kastélyban, a Pozsonyi Állami Levéltár Vágsellyei Fióklevéltárában. A szemináriumot a Mátyusföldi Muzeológiai Társaság, a Galántai Honismereti Múzeum, a Nyitra Menti Múzeum, a Szentendrei Szabadtéri Néprajzi Múzeum, valamint a Magyarországi Tájházak Szövetsége szervezte.

Novák Veronika, a vágsellyei fióklevéltár igazgatója a rendezvény háziasszonyaként üdvözölte a résztvevőket, és bemutatta a kastély történetét, ismertetve a néhány évvel ezelőtti felújítási munkálatok során történt változásokat. Előadásában az egyén és a család történetének kutatási lehetőségeire hívta fel a figyelmet. „Ma már másképp tekintenek a levéltárakra, az egyén jogbiztosítását szolgálják, nyílt intézményekké váltak” – hangsúlyozta Novák Veronika. A találkozón bemutatták a Felpéci és a Duba tájház közös projektjét. Danter Izabella néprajzkutató, a szakmai találkozó szervezője felhívta a résztvevők figyelmét egy néprajzi gyűjteményeket bemutató kiadványra, mely a Nemzeti Együttműködési Alap támogatásával jelenik meg, várhatóan 2014 márciusában. A szlovák és angol nyelvű rezümét is tartalmazó kiadvánnyal szeretnék minél szélesebb körben megismertetni a tájházak értékmegőrző munkáját, és felhívni a figyelmet a falusi kultúrában rejlő értékekre. Strešňák Gábor, a szenci múzeum igazgatója a szlovákiai levéltárak családtörténeti forrásairól tartott előadást, az értékes adatokat ma már mikrofilmeken és digitalizált formában is őrzik. Adatbázist készítettek az anyakönyvekből, felekezetek szerint osztályozva, járásokra, városokra lebontva azokat. Vass Erika, a Szentendrei Szabadéri Néprajzi Múzeum dolgozója A család, közösség története a tájházban címmel tartott előadásában a hidasi házat mutatta be. A svábok kitelepítésének történetét különös formában tárják a látogatók elé. Az előadások során elhangzott, hogy a kiállítási anyag összeállításánál és bemutatásánál egyre nagyobb szerepet kap a modern technika. A régi fotókat digitalizálják, igyekeznek minél több filmfelvételt készíteni azokról, akik még őrzik a régi korok mesterségeit vagy a konyhaművészet fortélyait.

A mintegy negyven hazai és magyarországi vendég ellátogatott a vágsellyei tájházba. A műemléképületben kiállított tárgyak Vágsellyéről és a szomszédos falvakból, főleg Deákiból, Vágkirályfáról és Vághosszúfaluból származnak. A tájház a kisalföldi, a mátyusföldi népi építészet 19. századi jegyeit viseli. A vendégek megismerkedtek a levéltárban Az egyén és a család sorsa a levéltári dokumentumok tükrében című kiállítás anyagával.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?