Feleslegesek a kerületi tanügyi hivatalok

Nagyszombat. A kerületi tanügyi hivatalok létrehozása teljesen felesleges láncszem a helyi önkormányzatok és az oktatási minisztérium között. Egyebek mellett ez is elhangzott tegnap a megyei önkormányzati hivatalok igazgatóinak nagyszombati találkozóját követő sajtóértekezleten.

Nagyszombat. A kerületi tanügyi hivatalok létrehozása teljesen felesleges láncszem a helyi önkormányzatok és az oktatási minisztérium között. Egyebek mellett ez is elhangzott tegnap a megyei önkormányzati hivatalok igazgatóinak nagyszombati találkozóját követő sajtóértekezleten. A találkozón elfogadott álláspontot Renáta Zmajkoviaová, a nagyszombati megyei önkormányzati hivatal igazgatója tolmácsolta. A megbeszélésen a nagyszombatin kívül a trencséni, a besztercebányai, a kassai és az eperjesi megyei hivatal vezetői vettek részt, a további három megye képviselői egyéb elfoglaltságuk miatt nem lehetettek jelen.

Az eszmecserén elsősorban a közigazgatási reform, a hatáskörök átvétele és a helyi államigazgatási szervek helyzetét vitatták meg. Az igazgatók úgy látják, hogy a hatalom egyre erősebben koncentrálódik a kerületi hivatalokban, főleg a speciális államigazgatási hivatalokban, s azok közül is elsősorban a kerületi oktatási hivatalban. A résztvevők egyértelműen rossznak tartják, hogy a megyei önkormányzatokat az államkassza ügyfeleiként kezelik, mert azzal, hogy a saját bevételeikről az állami költségvetésen belül kell elszámolniuk, évente több millió koronától esnek el. Ezt a megyei önkormányzatok szerint az alaptörvénybe ütköző, éppen ezért az ügyben az Alkotmánybírósághoz fognak fordulni.

Szó esett a másodosztályú közutak megyei hatáskörbe vételéről is. Kifogásolják, hogy máig egyetlen erre vonatkozó szerződés sem született az állami igazgatás alatt maradó útkarbantartó vállalatok és megyei önkormányzatok között.

Fontos napirendi pont volt a Megyei Önkormányzatok Társulásának létrehozásáról folytatott vita. A hivatalvezetők szerint a megyei önkormányzatoknak is olyan érdekvédelmi szervezetre van szükségük, mint amilyen a helyi önkormányzatokat tömörítő Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS), hogy a kormány és a parlament erősebb tárgyalópartnereként léphessenek fel.

Zmajkovičová elpanaszolta, hogy a megyei önkormányzatok eddig is különféle állásfoglalásokat juttattak el a parlamenti bizottságokba vagy a kormányhivatalba, ám ezek valahol mindig elvesztek. Kiemelte, hogy a társulás nem a megyei önkormányzatok elnökeinek hatáskörét kívánja korlátozni, hanem éppen ellenkezőleg, a megyei elnökök tanácsainak konzultatív szerveként kíván működni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?