Amikor jó két és fél évtizede belógtam füleki barátaimmal az éppen felújítás alatt álló füleki várba, bizony nem gondoltam volna, hogy negyed század elteltével valóra válik egy régi álom: rövid időn belül vármúzeum lesz a füleki vár Bebek tornyából.
A régészeti kutatások szerint Fülek várában a 13.
Fél évezred tanúja
A régészeti kutatások szerint Fülek várában a 13. század második felében indultak el az első építkezések, amikor IV. Béla a tatárjárás után, okulva a szomorú tapasztalatokból, elrendelte az ország egész területén a kővárak építését. Fülek vára egy vulkanikus kráter peremére épült. Hogy jó néhány építési fázison átesett a vár, azt a figyelmes szemlélő a falakba beépített mészkő boltívek töredékein megfigyelheti. A tulajdonképpen állandóan építkezések folytak. Jelenleg a legjobb állapotban a híres gömöri főúri család, a Bebekek egyik férfi tagja, Bebek Ferenc által 1551-ben befejezett torony van. Sok harc, háborúság rontotta a falakat, tanyázott benne török is jó ideig, 1554-ben, árulás folytán került a félhold uralma alá, s annak árnyékában is maradt egészen 1593-ig, első felszabadításáig. 1682-ben Thököly Imre a budai pasa, Ibrahim seregeinek segítségével foglalta el újra, Koháry István várkapitány kemény védekezéssel tartotta ugyan az erődítményt, de ekkor szinte teljesen rommá lőtték a vár falait. Fülek arról is híres, hogy e helyen kiáltotta ki Ibrahim budai pasa Thököly Imrét Magyarország uralkodójának. Thököly azonban attól félve, hogy a rommá lőtt várra a török igényt tarthat, porrá égette a várost. Az elbeszélések szerint három éjjel s három nap égett Fülek.
Az idő múlása rajtahagyta nyomát a váron. Legelőször a külső védőfalak tűntek el, majd lassanként a vár köveinek jó részét is a város építkezéseihez használták fel. Maradt a rom, s benne az eltemetett értékek.
2006-ra már megmutatkoznak az elmúlt évek munkájának eredményei. Közel 3,5 millió koronás beruházás kezdődik el 2006 elején. A szlovákiai építésügyi és régiófejlesztési minisztériumtól erre a célra 2,5 millió koronát, a szlovák kulturális tárcától 260 ezer koronát, a magyarországi Kulturális Örökségvédelmi Hivataltól pedig kétmillió forintot sikerült szerezni, mindezt a vár megmentésén dolgozó Oppidum Fileck Polgári Társulással közösen. Ez utóbbi társulás minden évben gyermek- és ifjúsági tábort is szervez, két hétig amatőr műemlékvédők tisztítják a vízlevezető árkokat, irtják a falak réseibe megkapaszkodó gyomokat.
2006-ban folytatódik a vár régészeti feltárása is Michal Šimkovic régész vezetésével, aki saját elmondása szerint ugyancsak beleszeretett a füleki várba. 2006 mozgalmas év lesz. A Bebek-torony mindegyik szintjét felújítják, és a múzeum kialakításának megfelelően építik meg. Nemcsak hagyományos tárlók és kiállítási tárgyak várják majd a látogatókat, hanem kicsit elevenebbé teszik a kiállítást és a várlátogatást az érdeklődők számára. Idén is lesznek Füleki Várjátékok, a Koháry Polgári Társulás már el is kezdte a szervezést. Fülek városa, a vár, a ferencesek temploma, a lassacskán szintén megújhodó Koháry-kastély igazi látnivalót kínál azoknak, akik felkeresik ezt a kisvárost. Néhány napot érdemes eltölteni Nógrád egyik kiemelkedő szellemi központjában, ahol az év végére a Bebek-toronyban vármúzeum is várja már majd a látogatókat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.