Fájdalmas arcú út menti szentecskék Nógrádban

Bolyk
PINC (PINCINÁ)/BOLYK (BOĽKOVCE) |

Gyakran észre sem veszi az utazó, milyen értékes, érdekes emlékek mellett suhan el egy-egy nógrádi településen áthaladva. A messziről feltűnő templomok mellett sokszor ott találhatók azok a szakrális kisemlékek, amelyek sajátságos alkotásokként léteznek, mint a múlt és a hit emlékei. Ilyenek a nógrádi Nepomuki Szent János-szobrocskák.

Pinc községbe Losonc felől érkezve rögtön az Ipoly hídja mellett, a folyó gátján áll egy igen figyelemreméltó, szépen karbantartott és a hagyományos Nepomuki Szent János ábrázolásoktól kicsit eltérő szobor.

Eltérő alkotás

A pinci abban más a többi alkotástól, hogy míg általában úgy ábrázolják a szentet, hogy kezeivel magához öleli a megfeszített Krisztus szobrával díszített keresztet és/vagy kezében a Bibliát tartja; a pinci szobor bal kezével az úton járók felé egy csupasz keresztet emel fel, jobb kezében pedig teste mellett tart egy könyvet. Hogy pontosan mikor készült a pinci szobor, erről nem sikerült hitelt érdemlő pontos forráshoz jutni – talapzatán sehol nincs semmilyen felirat vagy évszám – annyi azonban biztos, hogy legkevesebb kétszáz-kétszázötven éves alkotásról van szó. Az Ipoly-parton álló szent szobor attól is érdekes, hogy nem egész emberalakos, annál jóval kisebb, csupán csak háromötödöshöz közeli a mérete. Jól karbantartott, gyakran tisztított és felújított szobor ez, naiv szobrász, jókezű kőműves, kőfaragó alkotása lehet a 18. század végéről, 19. század elejéről. A papi ruha csipkézetét is egészen hitelesen tudta ábrázolni a faragómester, az utókor a puritán stílusú szobrot ma is csupán három színűre, fekete-piros-fehérre színezi, egyéb színt nem használ. Bolyk Nepomuki Szent János-szobráról már jóval többet lehet tudni, ez a szobor színesebb is, arany, zöld és barna szín is megjelenik rajta a kifestésben a fekete, piros és fehér mellett. Ez a szakrális kisemlék attól is más, hogy a bolyki katolikus plébánia épülete előtt van és nem folyóparton. Utak találkozásánál, a falu egykori középpontjában áll egy elkerített területen, díszes, jellegzetesen késő barokk faragványoktól ékes talapzaton. Állíttatásának éve a rajta lévő ANNO 1807 szerint pontosan behatárolható, tehát akár még a falu híres szülötte, a bolyki Katona István, a híres történelemtudós is láthatta életében, sőt, talán az sem kizárt, a szobor alapítását anyagiakkal támogatta, hiszen Katona István a szoborhoz közeli római katolikus templom felújítására is sokat áldozott. A bolyki Nepomuki Szent János-szobor és Pinc Ipoly-parti szobra két jellegzetes nógrádi szakrális kisemlék, két érdekes látnivaló az erre járók számára.


Nepomuki Szent Jánosról

A barokk korban igen népszerűvé vált szent szobrából nagyon sok található a katolikus többségű vidékeken. Általában hidak, folyópartok közelében, vagy akár a hídtesten is elhelyezett szobrai igen elterjedtek, tisztelete népszerű volt, főleg azután, hogy mártírként hitéért meg-gyilkoltatott szentet XIII. Benedek pápa 1729-ben oltárra emelte, szentté avatta. Maga Nepomuki Szent János egy cseh származású pap volt, aki a Pilsen városához közeli Nepomuk városában született, feltételezhetően 1340 és 1350 között. Gyerekkoráról, ifjúkoráról és családjáról semmi írásos emlék nem maradt fenn, azt viszont pontosan tudni lehet, hogy 1369-ben császári jegyzőnek nevezték ki a prágai érseki kancelláriához, majd 1380-ban a prágai dóm papjává szentelték fel, 1389-ben általános helynökké nevezték ki, ami egészen magas egyházi rangot jelentett. A cseh trónon ekkor IV. Vencel ült, akinek ezekben az időkben alaposan megromlott a kapcsolata a római katolikus egyházzal. Nepomuki János Vencel első feleségének, a királynénak gyóntatópapja is volt, s mivel a házasság megromlott, a férj pedig hűtlenséggel vádolta meg feleségét, így az erre való bizonyítékot gyónási titok elárulásának kikényszerítésével szerette volna megszerezni. Nepomuki Jánost emiatt bebörtönözték, kegyetlenül megkínozták, de mivel mindezek ellenére sem volt hajlandó sem hamisan vallani, sem a gyónási titkot elárulni, 1393. március 20-án megölték és holttestét a Károly hídról a Moldvába dobták. Ezért is lett Csehország védőszentje, valamint a folyók, hidak, molnárok, halászok védőszentje és a gyónási titok vértanúja.

Érdekes

Tájoló:

Pinc Nepomuki Szent János szobra a Pozsony–Kassa közti E 58-as út mellett a 48.35819.755 GPS-koordinátáknál, bolyki szobra a falu közepén, a 48.336/19.771 GPS-koordinátáknál található.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?