Nyilvánvalók a gótikus eredet jelei a bolyki templomon
Ipolymenti templom, Párizsban lefejezett szent tiszteletére
Egy olyan település templomát szeretnénk bemutatni, amely a Középső Ipoly-mentének mindig is fontos helysége volt. Érdekessége, hogy római katolikus templomát – a falu egyházáról már 1320-ból létezik feljegyzés – egy olyan szentnek, Szent Dénesnek, azaz Saint Dennisnek az oltalmába ajánlották, akit Párizs közepén, a mai Montmartre-on végeztek ki időszámításunk idején 250/258-ban, azaz lassan ezernyolcszáz évvel ezelőtt. Kérdés, hogyan került ide védőszentként Szent Dénes tisztelete?
Bolykról azt tartják a források, hogy valamikor a 12. században alapították, első írásos emléke 1255-ből származik, akkor még Buchk néven említették. Maga a falu az Ipoly folyó jobb partján terül el, településszerkezete máig megőrizte az ős orsó formájú településformát. Keleti végén egy természetes, a folyó szintjéhez képest tíz-tizenkét méter magas folyóteraszos kiemelkedésen van a település magja, a római katolikus templom és a parókia épületegyüttese. Alapításakor a Kacsics nemzetségbeli Simon bán tulajdonában volt a falu, Simon bán volt a II. András király felesége, Gertrudis ellen elkövetett merénylet egyik részese, ezért birtokait elkobozták, azokat csak fia, János tudta később visszaszerezni. A 14. század elején a Nógrádban tekintélyes birtokokkal rendelkező Zách család birtokában volt Bolyk. Zách Feliciánt a Károly Róbert király és családja ellen 1330. április 17-én elkövetett merénylete miatt – melyet bizonyos Cselen fia akadályozott meg – minden birtokától megfosztották, őt megölték, családját kiirtották. Bolyk 1332-ben kerül Cselen fia Sándor fiainak birtokába, s ha maga a király ajándékozta el, akkor feltételezhetően gazdag, jövedelmező birtoktest lehetett.
A falu egyházáról
Fontos tények és írásbeli adatok maradtak fenn a falu egyházáról. A Magyar Katolikus Lexikon két fontos adatot mutat, az egyik a helybeli plébánia létezéséről szóló 1320-ban lejegyzett adat, a másik pedig egy 1397-ben keletkezett bejegyzés, amely szerint a Bolykon lévő templomot Szent Dénes tiszteletére szentelték. Kérdés, hogy ez az 1397-es időpont azonos-e a templom építésének időpontjával, vagy valamilyen más okból, például a tulajdonosváltás miatt, vagy esetleg a korábbi birtokos Záchok emlékének a kitörlése érdekében még a falu templomának a védőszentjét is megváltoztatták. Felmerül az a kérdés is, miért pont a Párizsban hitéért kivégzett néhai püspök, a franciák kedvelt szentjének tiszteletére szentelnek fel egy nógrádi falusi templomot? Próbáljunk meg választ keresni! Kézenfekvő válasznak látszik, hogy mivel 1308-tól 1395-ig a magyar királyi trónon az Anjou házból származó királyok ültek, így az új helyi birtokosok – Cselen fia Sándor fiai – a nekik uradalmat adományozó Károly Róbert és királyi családjának vélhetően kedves, kedvelt szentjének tiszteletére szenteltetik fel a birtokközpontjuk templomát. Az pedig tény, hogy a 14. században uralkodó Anjou-ház az igen szerteágazó és hatalmas Capeting uralkodói dinasztia oldalági rokonsága. Egy ehhez kapcsolódó érdekesség például az is, hogy a Capeting család egyenes ágon 1382-ben hal ki Burgundiai Margit halálával, tehát majdnem abban az évtizedben, amikor a bolyki templom létezéséről szóló bejegyzés született.
A templomról
Bolyk mai temploma barokk formát mutat, de némi megfigyelés után azonnal látszik, hogy egy régebbi, egyhajós, sokszögzáródású, valószínűleg a 13. században épült gótikus templom átépítését látni ma, a barokk átalakítást a 18. század utolsó harmadában végezték, ennek nagy támogatója volt Katona István. A templom keleti tájolású, nyugaton sisakos barokk torony, északról sekrestye egészíti ki. Jó állapotú, liturgikus célokra rendszeresen használt templom ez, amelyet érdemes megnézni. Közelében áll a bolykiak nagy szülötte, a már említett Katona István jezsuita paptanító, történelemtudós emlékoszlopa, a parókiája előtt pedig egy naiv stílusától megejtően bájos Nepomuki Szent János-szobor is áll. Figyelemre méltó nógrádi látnivalók!
Tájoló:
Bolyk községbe a Losonc–Salgótarján közti 71-es útról a 2655-ös útra letérve lehet eljutni, a Szent Dénes-templom a 48.337/19.770 GPS-koordinátáknál található.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.