Nemesócsa/Komárom. Jelképes egy koronáért ötven évre a Magyar Kultúra és Duna Mente Múzeumának adja bérbe a helyi tájházat Nemesócsa önkormányzata.
Értékes ajándékokkal gyarapodik az intézmény
„Intézményünk olyan vidékekre is ki szeretné terjeszteni kulturális tevékenységét, ahol eddig nem volt hagyománya a múzeumi életnek – mondta Fehér Csaba múzeumigazgató. – Ezért is fogadtuk örömmel a nemesócsaiak felajánlását. Most folyik a leltározás, majd a restaurálás, konzerválás következik. Magát az épületet pályázati pénzből szeretnénk felújítani; az önkormányzattal közösen a kulturális minisztérium »Obnovme si svoj dom« néven kiírt pályázatából próbálunk forrást biztosítani rá.” Bár a nemesócsai parasztház kívülről szinte teljesen megegyezik a martosi tájházzal, berendezésükben nagyon különböznek. „Az ócsai ház berendezésén jól tetten érthető az a polgárosodási folyamat, amely a Csallóközben jóval korábban beindult, mint Martoson – fejtegette az igazgató. – Ám ez is mindenképpen jelentős kultúrtörténeti értékkel bír.” A tervek szerint ősszel, de legkésőbb tavasszal mindenképpen meg szeretnék nyitni a látogatók előtt a tájházat. Komjáti László elárulta azt is, hogy a tájház mellett szabadtéri színpad is épül majd.
Az utóbbi időben azonban nem ez volt az egyedüli ajándék, amely a múzeum gyarapodását szolgálja: Ferenczy Anna a múzeumnak ajándékozta értékes képzőművészeti gyűjteménye egy részét. A művésznő 46 festményt, zömében szlovákiai magyar festőművészek alkotását adományozta az intézménynek. A képekből összeállított tárlat március 19-éig látható a múzeum főépületében. A művésznő egyik kérése ugyanis az volt, hogy a festményeket évente tegyék hozzáférhetővé a nyilvánosság számára is. Az adomány összértéke meghaladja az egymillió koronát.
Ugyancsak szép gesztusnak számít a békéscsabai könyvkötők egyesületének felajánlása, miszerint ingyen újrakötik a múzeum történeti könyvtárának 60 kötetét. „Az egyesület néhány tagja nemrégiben nálunk járt, és nagy hatást tett rájuk történelmi könyvtárunk – mondta Fehér Csaba. – Nem sokkal később felajánlották, hogy a magyar kultúrtörténeti szempontból legértékesebb kiadványokat ingyen átkötik.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.