A tervezett állami intézkedésekkel csaknem egyidejűleg reagál Vágsellye önkormányzata az energiaválságra. Az e heti önkormányzati ülésre kidolgozott anyagban konkrét óvintézkedéseket javasol a város vezetése, amelyek érintenék a városi fenntartású épületeket, hivatalokat, iskolákat és sportlétesítményeket.
Energiaválsággal kapcsolatos óvintézkedések Vágsellyén
Válságforgatókönyv
Az úgynevezett válságforgatókönyvet Jana Nitrayová, a Vágsellyei Városi Hivatal vezetője terjeszti be, a kidolgozásában részt vett Margita Pekárová, a város tulajdonában lévő létesítményeket kezelő osztály vezetője és Miroslav Poliček, közlekedésügyi referens. A városi épületeket érintő takarékossági intézkedéseket taglaló részben az áll, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő ingatlanok több mint 80 százalékát hőszigetelték, és lecserélték a nyílászárókat. Felsorolják azokat a városi ingatlanokat, amelyek energiatakarékossá tételét mielőbb meg kell oldani. Ezek egyike a városi sportcsarnok épülete, a tekepálya épülete és a pedagógiai-pszichológiai tanácsadó székhelye. A listára felkerült a hajléktalanszálló épülete, a ravatalozó épülete, az Alsó utcai irodai épület, a Vágsellyei Művészeti Alapiskola épülete, és mielőbb hőszigetelni kellene a Palárik, a Szövetkezeti, az Építő és a Bernolák utcai óvodák épületét, valamint az idősek otthonát. Az éjszakai melegedőben, a pedagógiai-pszichológiai tanácsadóban, a Palárik utcai óvodában, a ravatalozó műszaki épületében a nyílászárókat is újakra kell cserélni, az óvodában korszerűbb, energiatakarékos lámpákra lesz szükség. Napelemeket szerelnének a tekepálya épületére, a vágvecsei, nemrég felújított művelődési házra, az alapiskolák és az óvodák épületeire, a megújuló energiaforrást fűtésre, világításra használnák. Az említett óvoda, illetve az Alsó utcai irodaház, valamint az idősotthon tetőszerkezete is javításra szorul. Vágsellye vezetése azt tervezi, hogy a tulajdonában lévő épületekben, azaz irodákban és iskolákban 22, a sportlétesítményekben 19-20 fokra csökkentenék a fűtést.
Vízhasználat és közvilágítást
Az energiaválság miatt további két tételt, a vízhasználatot és a közvilágítást illetően is takarékosságra int a város. Vágsellyén a városi tulajdonú épületek vízhasználatára évente 140 ezer eurót fordítanak a büdzséből. Az esővíz elvezetése a szennyvízcsatornába épületenként mintegy évi 600 euróba kerül, az évi összkiadása a városnak 9 ezer euró. Vízgyűjtőket létesítenének a két városi szökőkútnál és a városi ingatlanoknál, a tartályokba felfogott csapadékot a zöldterületek locsolására használnák, ugyanezt tervezik az alapiskolák, óvodák közelében és az artézi kutaknál. A felgyülemlett csapadékkal öntöznék a nevelési és oktatási intézmények parkjait, konyhakertjeit. A város vezetésének javaslata alapján a szökőkutak csak június 21-től szeptember 21-ig működhetnek a városban. Ami a közvilágítást illeti, a legmagasabb fogyasztást a gázkisüléses fényszórók esetében észlelték, amelyek szabályozására alig van lehetőség. „Mivel nem kapcsolhatjuk le teljesen ezeket a fényszórókat, két alternatív megoldást javasolunk. Minden második lámpa kikapcsolását, elsősorban a hídon. A múltban már kipróbáltuk ezt a megoldást, lehetséges, hogy nem nyeri el a lakosok tetszését. A másik megoldás a fényszórók LED-technológiára cserélése. A lámpatestek minőségi anyagból készültek, felesleges a lecserélésük. A LED-lámpák vásárlására az Enviromentális Alaptól kérhetnénk kedvezményes hitelt” – áll a takarékossági javaslatban. A város konkrét javaslata a következő: a főutaknál minden második utcai lámpa világítana, miközben minimálisra csökkentenék a közvilágítás intenzitását. Az utcai megvilágítást két órával csökkentenék. Csökkentenék a közvilágítás intenzitását a temetőkben, a téli sportpályán és a városi sportcsarnokban. Energiatakarékosabb LED-lámpákat szerelnek a parkolókban lévő fényszórókba. Az SR100 típusú lámpákat lecserélik a főutak mellett LED- típusúakra és távvezérléssel szabályozzák a fényerőt a 2015-ben átadott fényszórók esetében. Összesen 1009 utcai lámpát érintene a táv fényerő-szabályozás. Ha két órával kevesebbet világítanák meg az utcákat sötétedés után, és csak minden második lámpa világítana, az jelentős energia megtakarítást eredményezne. A fent említett intézkedések bevezetésével 42 megawattórára csökkenne egy lámpa üzemeltetése, így a jelenlegi 293 601 euró évi kiadás helyett a város 198 891 eurót fizetne, a jelenlegi 400 euró/MWó fogyasztás esetében.
A műjégpálya használata
A városnak a jelenleg érvényben lévő szerződés alapján 2023. április 30-ig szállítják a szerződésbe foglalt feltételekkel a gázt. Néhány szervezetnek más határidőkkel van szerződésük a szállítóval, ezért az önkormányzat egy közös jövőbeni közbeszerzési eljárás indítását javasolja. Az energiatakarékossági intézkedések érintenék a városi műjégpálya üzemeltetését is. A létesítményt csak abban az esetben üzemeltetnék, ha mínusz 2 fok alá csökken az éjszakai hőmérséklet, és napközben nem haladja meg a plusz 5 fokot a december 19-től január 31-ig terjedő időszakban.
A városi irodákban a klímaberendezéseket csak harminc fok feletti hőmérsékletnél kapcsolhatnák be a hivatalnokok. Tilos lesz téli hónapokban a magán fűtőtestek használta az irodákban, és az alkalmazottak kötelesek lekapcsolni a villanyt azokban a helyiségekben, ahol nem tartózkodnak. Az irodák folyosóin mozgásérzékelő lámpákat működtetnének.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.