Emlékparkot álmodott a volt újvári péró helyére

Érsekújvár. Virág József mintegy száz érsekújvári roma lakos nevében egy 2007. március 7-i keltezésű levelében azzal a kéréssel fordult Gejza Pischinger polgármesterhez, hogy önkormányzati támogatással emléktáblát szeretne emelni a holokauszt hatvan roma áldozatának tiszteletére.

„Máig nem kaptam választ a várostól, pedig úgy gondolom, a romák a zsidó áldozatokhoz hasonlóan, szintén megérdemelnének egy főhajtást. Több jeles muzsikus cigány veszett oda. Az áldozatok nevét szeretném belevésetni abba a mintegy félmillió korona értékű emléktáblába, amelyet a hajdani újvári cigánypéró területén helyeznénk el, ahol emlékparkot létesítenénk” – mondta Virág József, aki egy híres zenészdinasztia tagjaként több évtizede öregbíti idehaza és külföldön a város hírnevét. „Az akkor még csak 17 éves, várandós édesanyámat is deportálták a marhavagonok egyikében, ő csodálatos módon megmenekült. Mégpedig úgy, hogy lefeküdt a halottak közé, és ott szülte meg a bátyámat a dachaui koncentrációs táborban. Sikerült felkutatnom több mint negyven érsekújvári elhurcolt nevét és pontos adatait. Sok köztük az Anyalai, Balogh, Bujka, Dráfi, Döme, Lakatos és Kolompár nevű” – mondta Virág József. Érsekújvárban a vasúti pályaudvaron ezen a héten látható a besztercebányai Szlovák Nemzeti Felkelés (SZNF) Múzeumának vagonokban berendezett vándortárlata, amely a holokauszt problémakörével foglalkozik. A rendezvény megnyitóján részt vett Gejza Pischinger Érsekújvár és Imrich Várady Nagysurány polgármestere is. A zsidó holokauszthoz kapcsolódó embertelenséget elénk táró kiállítás részét képezi a szlovákiai roma holokauszt fényképeken is megörökített történetének.

Ötszázan éltek a péróban

„Tudok Virág József márciusi kérelméről, de sajnos az emléktábla elkészítésének a tervei az idei költségvetésbe már semmiképpen sem kerülhettek be. A jövő évi költségvetés tervezésekor azonban foglalkozhatunk a kérdéssel, az érintett szakbizottságok bevonásával. Tudomásom van arról is, hogy a kérelmező az érsekújvári péró területének visszaigénylésével is felkereste a városházát. Ha jól tudom, az illetékes osztályokon már foglalkoznak is az ezzel kapcsolatos terület feltérképezésével” – tájékoztatta lapunkat Gejza Pischinger. Virág József maga is az újvári péró lakója volt, amelynek egy része máig be nem épített zöldterület. Itt élt nyolc testvérével együtt, mintegy ötszáz cigány lakossal közösen. „Lassan befejezem a külföldi vendégszereplést, és szeretném, ha lenne egy hely, ahová elhozhatom a kisunokámat, hogy lássa a régi cigánypéró helyét” – mondta Virág. (száz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?