Pozsony. Tóthpál Gyula a legismertebb szlovákiai magyar fényképész – hangzott el a Szlovákiai Magyar Kultúra Múzeumában Pozsonyban, ahol a művész fényképeiből nyílt kiállítás.
Elementáris szimmetria
Ha a hatvanas évekre asszociálunk, akkor Tóthpált valóban akár két lábon járó fotó-, sajtó- sőt kultúrtörténeti magánmúzeumnak is tekinthetnénk. Ráadásul az Elementáris szimmetria anyagának ez a 105. kiállítása, hiszen a hetvenes évek közepétől csaknem minden jelentősebb Kárpát-medencei kiállítótermet megjárt. Megkockáztatható, hogy a négy évtizeddel ezelőtt született anyag vándorlása európai mértékben is kuriózumnak számít. De ahelyett, hogy elhamarkodott ítéletet mondanánk a kiállított anyag muzeális voltáról, állapítsuk meg, hogy bár a fotókon egy immár letűnt kor miliőjével néz szembe a tárlatlátogató, Tóthpál fényképei nem tarthatók avítt, divatjamúlt daraboknak. Művészeti értéküket, szemléletüket, kompozíciójukat tekintve szervesen illeszkednek a huszadik századi fotóművészet leghaladóbb vonulatába, kezdve a század eleji cseh szociofotóval, a század utolsó harmadának fotótechnikai újításaival bezárólag. Pedig Tóthpál nem hódolt be a divatoknak. Nem készített montázst, nem állt át a színes film használatára, és nem csábították el a különböző alkalmazott technikák nyújtotta lehetőségek. A maga következetességével dolgozott fekete-fehéren, egyszerű eszközökkel megragadva a kort, múlt századi valóságunkat. S valószínűleg ebben rejlik fényképeinek legnagyobb varázsa. A többször elhangzó kérdést, hogy ezek a munkák riport- vagy művész-fotográfiáknak tekintendők-e, nehéz egyértelműen megválaszolni; valószínűleg a két kategória mezsgyéjén mozognak.
A Brämer-kúriában látható tárlat egyébként annak a kiállítás-sorozatnak a folytatása, amely a szlovákiai magyar vizuális művészet legkimagaslóbb eredményeit kívánja be- és felmutatni – mondta el a megnyitón Jarábik Gariella, az intézmény igazgatója. Ebben a sorozatban került sor Nagy János szobrász, Nagy József grafikus, Szabó Gyula festőművész, valamint a szlovákiai magyar könyvillusztrátorok kiállítására. A tárlatmegnyitón a Kicsi Hang együttes (Borbély Katalin és Menyhárt József) megzenésített verseket adott elő, szép élménnyel gazdagítva a jelenlevőket.
A hatvanhat éves Tóthpál Gyula, aki idén megkapta a Madách Posonium kiadó életműdíját, természetesen ma sem henyél; az immár tíz éve Királyhelmecen élő fotóművész a szülőföldjét fotografálja. Töretlenül bízik benne, hogy egyszer talán akad könyvkiadó, amely meg is jelenteti a bodrogközi fotóalbumot. Amely, tegyük hozzá, immár színes alapanyagra, de változatlanul diapozitívra készül.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.