Eladták a vágsellyei városi piacot

Vágsellye. A Vág-hídhoz közeli többfunkciós épületben lévő piaccsarnok tavaly decemberben megszűnt működni, mivel a város az épületet eladta, s abban most bútorüzlet van.

Helena Kysučanová, a városi hivatal vállalkozói osztályának referense lapunknak elmondta, amíg a piac működött, az árusok naponta fizették a helybérletet, egy-egy asztalért napi 40 koronát. Éves vagy havibérletek, szerződések azelőtt sem voltak.

Amióta a piaccsarnok bezárt, az árusok az épület melletti parkolóban szokták lerakni a asztalukat, de ezért illetéket egyelőre senki sem szed tőlük. A referens szerint ez csak átmeneti állapot; idővel kialakul, milyen formában működhet az árusítás. Jelenleg a város semmilyen piaccsarnokot vagy -teret nem üzemeltet, az egyik, Fő utcai udvarban lévő piacot magánvállalkozó működteti. A vaskereskedés melletti hatalmas udvar egyik részében ipari cikkeket (elsősorban ruhaneműt) árusítanak, a másik rész a zöldségeseké.

A zöldségárusok egyikével, egy neve elhallgatását kérő peredi termelővel beszélgettünk a piaci lehetőségekről. Elmondta, ő maga 12 hektáron gazdálkodik, de az öccsével együtt járnak piacra, és a saját termés mellé vásárolnak is. Leginkább Nyárasdról hordják a zöldséget, ahol egy peredi vállalkozó bérli az üvegházakat. Azokat termálvízzel fűtik, ezért ott korábban tudnak primőr árut termelni, mint másutt. A vágsellyei piacon naponta árusítanak, a helyet egész évre bérlik. Főidényben reggel hattól, télen héttől délután ötig kínálják árujukat.

A kérdésre, hogy milyen zöldséget éri meg leginkább termeszteni, az őstermelő válasza nem túl optimista: „Jóformán semmit. Mert hiába írják az újságok, hogy a minisztérium ad támogatást a kistermelőknek, ez nem igaz. Mert mire elintézek valami dotációt, annyi az utánajárás, annyi benzint elfogyasztok, hogy amit adnak, abból nem is marad. A szövetkezeteknek meg a nagytermelőknek megéri, de ilyen kisgazdálkodóknak, mint amilyen én is vagyok, nem éri meg. Még a vizet sem akkor kapjuk, amikor kellene. A hidromeliorációs vállalattal még tavaly februárban kellett szerződést kötni az öntözővízre, s azt is megfizettették, amit nem használtam el. Húszezer koronát fizettem rá a vízre. Azt én nem tudhattam előre, hogy árviz lesz, az egész földemet víz borította, és akkor is meg kellett fizetnem az öntözővizet. Amikor pedig kellett volna a víz, nem tudtak adni. Tavaly majdnem mindenem tönkrement, a tízből csak két hektáron tudtam leszedni a termést. Idén nem kötöttem szerződést a vízre.”

A gazda elárulta, főként káposztát, dinnyét és paprikát termeszt, de nemcsak piacon árusítja, hanem pozsonyi nagyraktárnak és máshová is szállít. Az árakat a nagy üzletek szerint szabják meg, de úgy véli, nyáron a multik nem tudnak versenyezni a piacosokkal.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?