Poprád. Több mint egy éve kísérik már figyelemmel a tudósok a tátrai ökoszisztémák változásait. A Tátrai Nemzeti Park részét képező vihar sújtotta területet nemcsak hazai tudósok vizsgálják, hanem lengyel, cseh, német, olasz és skandináv szakemberek is.
Egyedi változások az erdőben
A többi kutatási területen főként a szén meglétét és egyensúlyát figyelik. Ennek az anyagnak az előfordulása mindenütt hasonló tendenciákat mutat. Az elvárásokkal szemben azokon a területeken, ahonnan a kidőlt farönköket elszállították, és most újra fásítanak, a szén előfordulása még kedvezőbb, mint az érintetlen területeken. A tudósok ezt a tényt a vegetáció intenzív növekedésének és a fotoszintézis működésének tulajdonítják. A farönköktől megszabadított terület sokkal jobban köti a szenet, mint az a terület, ahol nem avatkoznak bele a fejlődésbe. Természetesen a jelenlegi eredmények csupán részlegesnek tekinthetők, hiszen csak egyéves kutatást tükröznek, ezért nem lehet általánosításokat levonni belőlük a vihar sújtotta területek megújulását tekintve. Az azonban nyilvánvaló, hogy a természeti katasztrófa utáni változások egyediek az erdei ökoszisztémáknál, és sok új adatot hoznak ezek működésének megismerésébe.
A nemzeti parkban lévő kutatóintézet a kutatócsoportok koordinátora. Négy, egyenként százhektáros területen folyik a megfigyelés. A kutatók összehasonlítják az egyes területeken kapott eredményeket. A négy területből kettő a szélvihar sújtotta rész, az egyikben a farönköket elszállították, a másikban a természet erőire bízták a megújulást. A harmadik terület a tavalyi tűzvész áldozata volt, a negyediket pedig nem sújtotta semmilyen természeti csapás. (s, kozs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.