Egyedi változások az erdőben

Poprád. Több mint egy éve kísérik már figyelemmel a tudósok a tátrai ökoszisztémák változásait. A Tátrai Nemzeti Park részét képező vihar sújtotta területet nemcsak hazai tudósok vizsgálják, hanem lengyel, cseh, német, olasz és skandináv szakemberek is.

A kutatók összehasonlítják az egyes területeken kapott eredményeketTASR-felvételA tudósok számára az egyéves megfigyelés meglepetése a vegetáció lassú megújulása a tavalyi tűzvész pusztította helyeken. „Azt vártuk, hogy a növénytakaró csökkentse az extrém hatásokat a talaj túlmelegedését illetően. De a növényzetnek nincs ekkora hatása. A hajdani tűzvész helyén lévő füves terület még mindig pusztaság jellegű. Úgy melegszik fel, mintha nem nőne ott semmi” – magyarázta a TANAP kutatóállomásának vezetője, Peter Fleischer. A kutatások azonban főként az ökoszisztémák szélvihar utáni változásaira irányulnak, a klímát, a talaj tulajdonságait, a növényzetet és állatállományt beleértve.

A többi kutatási területen főként a szén meglétét és egyensúlyát figyelik. Ennek az anyagnak az előfordulása mindenütt hasonló tendenciákat mutat. Az elvárásokkal szemben azokon a területeken, ahonnan a kidőlt farönköket elszállították, és most újra fásítanak, a szén előfordulása még kedvezőbb, mint az érintetlen területeken. A tudósok ezt a tényt a vegetáció intenzív növekedésének és a fotoszintézis működésének tulajdonítják. A farönköktől megszabadított terület sokkal jobban köti a szenet, mint az a terület, ahol nem avatkoznak bele a fejlődésbe. Természetesen a jelenlegi eredmények csupán részlegesnek tekinthetők, hiszen csak egyéves kutatást tükröznek, ezért nem lehet általánosításokat levonni belőlük a vihar sújtotta területek megújulását tekintve. Az azonban nyilvánvaló, hogy a természeti katasztrófa utáni változások egyediek az erdei ökoszisztémáknál, és sok új adatot hoznak ezek működésének megismerésébe.

A nemzeti parkban lévő kutatóintézet a kutatócsoportok koordinátora. Négy, egyenként százhektáros területen folyik a megfigyelés. A kutatók összehasonlítják az egyes területeken kapott eredményeket. A négy területből kettő a szélvihar sújtotta rész, az egyikben a farönköket elszállították, a másikban a természet erőire bízták a megújulást. A harmadik terület a tavalyi tűzvész áldozata volt, a negyediket pedig nem sújtotta semmilyen természeti csapás. (s, kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?