Galánta. „1940-ben Galántára jöttem tanulni a híres talmudiskolába. Pestről indultam vonattal. Érsekújvárott kinéztem az ablakon, és a peronon egy tizenöt tagú cigányzenekar muzsikált.”
Egy öregdiák visszaemlékezései a galántai jesívára
A galántai jesíva azóta megszűnt, ma már csak néhány kő – egy tavaly felavatott emlékmű – emlékeztet arra, hol állt az épület. Domán Katalin, a rabbi felesége elárult néhány érdekes dolgot férjéről. Egyebek mellett azt, hogy színházakban, filmforgatásokon szakértőként szokott közreműködni. Volt olyan színházi előadás, amelyhez a jiddis szöveget ő tanította be a színészeknek. Vallási dolgokban is tanácsokat szokott adni, például, hogy hogyan lehet péntek este a gyertyát meggyújtani, vagy hogyan mondják az áldást, hogy a színpadon a lehető leghitelesebb legyen.” Az rabbi egyik könyvének a címe meghökkentő: Már nincs többé szükség a kakasra a népek között, és így levágják őt bűnbaknak. A mű tulajdonképpen két részből áll. Az egyikben Domán István az édesapjának, Eliah Dománnak, polgári nevén Domán Ernőnek az életét dolgozza fel, ami nagyon hosszú időszakot ölel fel, beleértve mindkét világháborút és az 1956-os eseményeket, hiszen az édesapa kilencvenéves korában, 1976-ban hunyt el. A könyv másik része az édesapának az az írása, amelyben a buchenwaldi koncentrációs táborban átélteket írta meg héber nyelven. Ezt fordította le a fia magyarra, és csatolta a saját írásához. A héber nyelvű kéziratnak is kalandos sorsa volt. „Az apósom ezt csak tíz évvel a szabadulása után, 1956-ban írta meg, valószínűleg akkorra tudta magában annyira feldolgozni a szörnyűségeket, hogy papírra vesse” – magyarázza Domán Istvánné. „A kéziratot megmutatta egy ismerősének, aki bemutatta őt a budapesti izraeli nagykövetnek. A nagykövet jutatta ki a kéziratot Izraelbe a Jad Vasem intézetbe. Nemrég egy ismerősünk, aki Jeruzsálemben tanul, kikutattatta a Jad Vasemben a kéziratot, és hazahozott egy fénymásolatot, ennek alapján készítette el a férjem a magyar fordítást.” Dománné még egy érdekes dolgot elmesélt az apósáról: „Mielőtt hazajött volna a koncentrációs táborból, az összes ott elhunyt zsidó adatait összeszedte. Ezzel nagyon sok özvegyen maradt nőnek segített, mert ha nem derült volna ki, hogy a férjük meghalt, nem mehettek volna újra férjhez. A listát az apósom a háború után odaadta a nácizmus üldözöttei bizottságának.”
Galántán még ma is működik a zsidó hitközség, nemcsak idős túlélők, hanem egészen fiatalok is vannak a tagok között.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.