Komárom. Két sikeres pályázatról számolt be tegnap az újságíróknak Bastrnák Tibor, Komárom polgármestere.
Egy lépéssel közelebb az új Duna-hídhoz
Míg az előbbi tervezethez 16,7 ezer euróval, azaz mintegy 670 ezer korona önrésszel kell hozzájárulnia a városnak, a másodikat teljes mértékben pályázati pénzből fedezik.
„Komárom és a térség fejlődése szempontjából mindenképpen bővíteni kell az infrastruktúrát, és ehhez hidakra is szükség van – mondta a polgármester. – Hosszú távon nem mondunk le egy nagy Duna-hídról, amely Komárom és Izsa között épülne fel, de annak elkészülte legjobb esetben sem várható 2025 előtt. Nekünk viszont ennél sokkal korábban szükségünk van arra, hogy a térségben az Erzsébet-híd mellett máshol is összekössük a Duna két partját. Ezért a két Komárom vezetése – alulról jövő kezdeményezésként – a vasúti híd kibővítésén fáradozik, és ebben látja a középtávú megoldást.”
A vasúti híd közútivá történő kibővítéséről még 2003 áprilisában írt alá szándéknyilatkozatot Zatykó János, Dél-Komárom és Bastrnák Tibor, Révkomárom polgármestere. A magyar fél már akkor rendelkezett a megvalósíthatósági tervekkel, Révkomáromnak pedig a megnyert pályázati pénznek köszönhetően most van lehetősége annak elkészítésére.
Marián Michálek hídmérnök, a projekt menedzsere elmondta, hogy a rendelkezésükre álló 10 hónap alatt ki kell dolgozniuk a hídszerkezet lehetséges alternatíváit, és azt, miként kapcsolódhat majd a híd a már meglévő úthálózathoz. A tervezetnek tartalmaznia kell továbbá a várható gazdasági, környezetvédelmi következményekre és a munkahelyteremtésre vonatkozó tanulmányokat, az egyes változatok becsült anyagi vetületét, valamint azok összehasonlítását és teljes körű értékelését. Bastrnák Tibor arra is felhívta a figyelmet, hogy mind a város, mind pedig Nyitra megye jelenleg készületben levő területfejlesztési tervében mindkét híd, tehát a vasúti kibővítése és egy új híd felépítése is szerepel. A hidak mellett azonban a jövőben mindenképpen szükség lesz a várost északról elkerülő körgyűrű megépítésére is, amely aztán rákapcsolódhatna a Dunaszerdahely–Érsekújvár közti tervezett autópályára. Délen pedig a mindöszsze hét kilométerre húzódó M1-es autópályához csatlakozna a híd a hozzá tartozó felvezető utakkal.
Az Új- és Öregvár kihasználására vonatkozó tanulmányterv kidolgozását végző csoportot Ľudovít Gráfel, a városi hivatal elöljárója vezeti. „Végső célunk, hogy a komplexum a magyarországi monostori erőddel együtt a világörökség részévé váljon. Erre, úgy tűnik, jó esélyünk van – mondta az elöljáró. – Az ingatlan olyan rossz műszaki állapotban van, hogy egyelőre nem tudjuk megnyitni a nyilvánosság előtt, de a felújítási munkálatokkal párhuzamosan fokozatosan szeretnénk hozzáférhetővé tenni, és ezáltal is jobban a köztudatba juttatni az erődrendszert.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.