Egy katonai kórház történetét tárta fel a kistárkányi hobbitörténész

Újhely |

<p>Száz évvel ezelőtt, az első világháború kezdetekor számos olyan kórház létesült, ahol a frontról érkezett katonákat kezelték. Ilyen kórház volt Újhelyben is, amelyről Gabriel Jurčo kistárkányi hobbitörténész készített pontos leírást.</p>

Az egykori Osztrák–Magyar Monarchia területén, az első világháború idején összesen tizennégy olyan áthelyezhető katonai megfigyelőállomást és kórházat hoztak létre, ahová a sebesült katonákat szállították. Ilyen kórház a mai Szlovákia területén Kassán, Rózsahegyen, Zsolnán, Trencsénben, Besztercebányán, Nyitrán és Losoncon volt, de Jurčo tíz éven át tartó kutatása szerint Újhelyben is. A nyugdíjas vasúti építészmérnök 1943-ban született Sátoraljaújhelyen, pontosan azon a helyen, ahol annak idején az a kórház állt, melyről kutatásai előtt csak páran tudtak.

„2005-ben kezdtem a munkát, először a Sátoraljaújhelyi Múzeumban, később Miskolcon, majd a budapesti Hadtörténelmi Levéltárban kutattam. A 48 barakkból álló, közel 440 embert foglalkoztató katonai kórházat 1914-ben létesítették, 1919-ben megszüntették, majd áthelyezték Székesfehérvárra. Öt év alatt rengeteg sebesült katona fordult meg a hatalmas, mintegy 3100 férőhelyes, az osztályok közt közlekedő kisvasút-hálózattal felszerelt kórházban.” Jurčo szerint a korabeli technológiához képest az újhelyi volt a legmodernebb és leghatalmasabb katonai kórház az országban, ennek ellenére sehol sincs említés róla. Miután sikerült kidolgoznia egy átfogó, képekkel és dokumentációkkal alátámasztott leírást, pontos, méretarányos makettet készített az objektumról. A makettet bemutatta az újhelyi polgármesternek.

A község egy első világháborús emlékmű felállítását tervezi a helyi temetőben. A magyar, szlovák és német nyelvű felirattal ellátott emlékmű az itt ápolt sebesültekről tenne említést, valamint a nyugdíjas kutató által készített makettet ábrázolná. „Tíz hosszú évembe került kidolgozni és összeállítani ezt a leírást, remélem, sikerül megvalósítani a terveket. Az emlékművet az újhelyi önkormányzattal, európai uniós támogatásokból építenénk fel” – zárta Gabriel Jurčo.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?