Egy estére a cserkészeké volt a füleki vár

IBOS EMESEFülek. A felvidéki magyar cserkészet megalakulására emlékeztek azzal a vándorkiállítással, mely a napokban érkezett meg a Füleki Vármúzeumba.

IBOS EMESE

Fülek. A felvidéki magyar cserkészet megalakulására emlékeztek azzal a vándorkiállítással, mely a napokban érkezett meg a Füleki Vármúzeumba. A tárlat megnyitóját koncert, kerekasztal-beszélgetés és tábortűz tette különlegessé.

A Liliomos évszázad – a szlovákiai magyar cserkészet története kialakulásától napjainkig 1913–2013 című tárlat a cserkész eszmeiséget és a szervezet aktivitásait mutatja be. A látogatók megismerkedhetnek a szervezet történetének száz évével, a megalakulástól kezdve a két világháború közti időszakon és a szocializmus évtizedein keresztül a rendszerváltást követő újraszerveződésig. Komáromban alakult meg az első felvidéki cserkészcsapat, amelynek a neve korábban Turul volt, 1922-től Jókai Mór nevét viseli. A csapat első évtizedeiből számos kordokumentum és korabeli tárgy – fényképek, levelek, személyes tárgyak és az első, még német nyelvű szakkönyv mutatja be az első évtizedek munkáját. Nem feledkeztek meg Fülek cserkészemlékeiről sem, a helyi 47. számú Koháry István Cserkészcsapat gyökerei az első Csehszlovák Köztársaság idejére nyúlnak vissza. Az előbbi tárlattal egy időben nyitotta meg a Füleki Vármúzeum A mi várunk – A mi büszkeségünk kiállítását, mely a füleki vár különböző ábrázolásait mutatja be. A tárlaton a történelmi metszetek mellett megjelennek a koronként változó ideológiához kapcsolt ábrázolások pásztoreszközökön, füleki zománctermékeken, ajándéktárgyakon, civil szervezetek logóin és 20. századi giccsek formájában.

A Kicsi Hang koncertjét követően kerekasztal-beszélgetésre került sor a rimaszombati Öregcserkész Klub tagjaival. Kálmán László, a legidősebb cserkész gyerekkori emlékeiről mesélt és a jelenlegi helyzetet is értékelte. Úgy fogalmazott, óriási kihívás elé állították a mai őrsvezetőket. Rengeteg türelemre és találékonyságra van szükség a fiatalok neveléséhez, elől, és még nehezebb lekötni őket. Kálmán László úgy véli, sokan azt sem tudatosítják, hogy a cserkészet nevelő szervezet, amely a gyerekek testi és lelki fejlődését tűzte ki céljául. Tábortűzzel – cserkész-, és népdalok éneklésével, társasjátékokkal és éjszakai vársétával ért véget a rendhagyó kiállítás megnyitója a füleki várban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?