Digitalizálnák az Erdélyi-hagyatékot Nagykaposon

<p>Nagykapos. A Nagykaposi Magyar Közösségi Ház 10 éves fennállása kapcsán szervezett őszi rendezvénysorozat keretében szeretnék bemutatni a közönségnek az intézményben őrzött, digitalizálandó Erdélyi János-hagyatékot, ám a munkálatok elvégzéséhez szükséges pénz egyelőre nem érkezett meg a fenntartóhoz.</p>

LECZO ZOLTÁN

Gabri Rudolf, a Nagykapos és Vidéke Társulás elnöke lapunknak elmondta, az Erdélyi-hagyatékot azért szeretnék digitalizálni, hogy a város híres szülöttével kapcsolatos anyagok az érdeklődők számára minél szélesebb körben hozzáférhetővé illetve kutathatóvá váljanak. A tervek megvalósításához idén a kormányhivatal kisebbségi kultúra támogatására elkülönített pénzalapjából igényeltek hozzájárulást, és később úgy tájékoztatták őket, hogy a kezdeményezés sikerrel járt. A kért összeg azonban még nem érkezett meg a pályázókhoz, ám mivel az őszi ünnepségek idején az anyagot mindenképp szeretnék bemutatni, a dokumentumok rendszerezéséhez már hozzáláttak. A korábban digitalizált Mécs László-hagyatékhoz hasonlóan az Erdélyi-hagyaték is digitális adathordozókra kerülne, illetve az anyag az intézmény időközben megújuló honlapján, a www.nvt-magyarhaz.eu elnevezésű weboldalon is hozzáférhetővé válna.

Nagykaposon egyébként az 1814-ben született költő, filozófus és néprajzkutató tiszteletére már 1894-ben emléktáblát avattak, és 1964-től a Nagykaposi Csemadok Alapszervezet minden évben megrendezi az Erdélyi János Napokat is. 1965-ben a helyi kultúrházban emlékszobát rendeztek be, amelynek azóta is évről évre egyre bővülő anyagát a költő két unokája – Erdélyi Zsuzsanna és T. Erdélyi Ilona – bocsátotta a helyiek rendelkezésére. A különböző könyvkiadványokból, kéziratokból, festményekből, fényképekből, levelekből, jegyzetekből és más kordokumentumokból összeállított tárlat 2003 decemberétől, az intézmény megnyitásától állandó kiállításon tekinthető meg a magyar közösségi házban. 1968-ban Erdélyi János halálának 100. évfordulója alkalmából a református templom előtti parkban szobrot állítottak a költőnek, melyet később az ugyancsak a város e jeles szülöttjének nevét viselő helyi magyar alapiskola kertjében helyeztek el.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?