<p>Az energetikai függőség „kijátszásának” egyik érdekes, néhány országban már a gyakorlatban is alkalmazott módját kínálja a házi naperőművek telepítése.</p>
<!-- AddThis Button BEGIN -->
<p><a href="http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&pub=xa-4af18e613d12bca3">… src="http://s7.addthis.com/static/btn/v2/lg-share-en.gif" alt="Bookmark and Share" width="125" height="16" /></a>
<script type="text/javascript" src="http://s7.addthis.com/js/250/addthis_widget.js#pub=xa-4af18e613d12bca3"…;
</p>
<!-- AddThis Button END -->
Dél-Szlovákiában különösen hasznosak lehetnek a házi naperőművek
A 2009-ben módosított energetikai törvény kedvező hátteret biztosít az alternatív módon előállított villamos energia értékesítéséhez.
A jövő mindenképp a környezetkímélő, alternatív energiaforrások kiaknázásáról szól, vezeti fel a témát Németh Tibor, a dunaszerdahelyi InterSolar Kft. ügyvezetője, hozzátéve: ezek közül is a gyakorlatilag kimeríthetetlen napenergia hasznosítása kecsegtet szép reményekkel.
„Szlovákiában 2009-ben módosult az energetikai törvény – mondja –, s egyik klauzulája kiköti, hogy a napenergia felhasználásával nyert villanyáramot az energetikai művek kötelesek tizenöt éven át 0,431 euró kilowattóránkénti áron felvásárolni előállítójától. Az elektromos energia bekerül az elosztórendszerbe – az energetikai művek pedig havonta fizetnek érte a házi naperőművet üzemeltető személynek.” A rendszer főképp Spanyolországban terjedt el, de egyre több működik belőlük Németországban és Csehországban is. Körülbelül 35-40 négyzetméternyi napelemet kell telepíteni ahhoz, hogy évente 5000 kilowattóra villamos energiát állíthassunk elő; ez azt jelenti, hogy egy családi ház tetőzete épp „elbír” egy naperőművet.
„Automata berendezésről van szó – mondja Németh Tibor –, mely a szórt fényből is képes áramot előállítani. Tulajdonosa egy berendezésen keresztül kísérheti figyelemmel működését, ellenőrizheti, mennyi villanyáramot adott le a hálózatba. A kivitelezés mindössze három napot vesz igénybe, ám az engedélyek elintézése ennél valamivel hosszadalmasabb, három hónapba is beletelhet. Mivel energetikai létesítménynek számít, telepítése építkezési engedélyhez kötött.”
Egy negyven négyzetméteres, tehát „házi méretű” fotovoltaikus kiserőmű kivitelezésének költsége nagyjából húszezer euróra rúg; Németh Tibor és cége jelenleg azon fáradozik, hogy az alternatív megoldások iránt érdeklődők számára banki hitelcsomag által tegyék elérhetőbbé a lehetőséget.
„Megtérülési ideje nagyjából tíz év, azt követően már hasznot termel – vonja meg a mérleget Németh Tibor. – Mivel az alternatív energiaforrások kihasználása egyre nagyobb hangsúlyt kap, az így előállított villanyenergia felvásárlási árának drasztikus csökkenésétől sem kell tartani. Ugyanakkor nem elhanyagolandó az sem, hogy Szlovákia déli részének éghajlati viszonyai kedveznek a napenergia hasznosításának; a házi naperőműveknek így van jövőjük.” (la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.