Van, ahol nagyon kedvezően alakul a beíratott elsősök száma, de több helyen még a vonzáskörzetből sem érkezik annyi gyerek, hogy két osztályt tudjanak nyitni. Az elektronikus beiratkozás mellett a szülők a személyes megjelenést részesítették előnyben, szigorú higiéniai előírások betartásával.
Csökkenő tendencia, óvatos bizakodás
Április harmincadikáig elektronikus formában is beírathatóak a gyerekek az alapiskolák első évfolyamába, viszont az általunk megszólított iskolákban több helyen a szülők a személyes megjelenést is fontosnak tartották, főképp azok, akik számítógép, internetkapcsolat híján csak így tudták gyermeküket beíratni.
Két osztály Zselízen
Ez történt a Zselízi Magyar Tannyelvű Alapiskolában is. Máté Anikó igazgatónő lapunknak elmondta, jól alakulnak a számok, idén eddig 32 gyereket írattak be hozzájuk, de az iskolaév kezdetéig 37 elsőssel számolnak, az iskola vonzáskörzetéből is érkeznek még diákok. Tavaly 20 elsősük volt, ebből hárman halasztást kértek, a múlt év szeptemberét 18 elsőssel kezdték, idén várhatóan 2 osztályt tudnak nyitni.
Képzett tantestület
Köbölkúton, a Stampay János Alapiskolába 4 elsős érkezik a helyi óvodából, hárman pedig a fűri óvodából kezdik meg az első osztályt szeptemberben. Idén a libádi óvodából sem számíthatnak elsősökre, mert nincs iskolaköteles gyermek.
„Április harmincadikáig tehát ezzel a 7 elsőssel számolhatunk biztosan, bízom benne, hogy őszre még változhat a létszám. Tavaly 13 elsősünk volt, a helyi, köbölkúti oviból jövőre hét iskolaköteles gyereket jeleznek. Ennek ellenére is optimista vagyok, mert jól felszerelt, stabil iskola vagyunk, a tantestületet 2 gyógypedagógus és 1 teljes állású iskolapszichológus segíti, tehát a hátrányos helyzetű gyerekekkel is foglalkozni tudunkˮ
– mondta Czibor Katalin igazgatónő.
Stagnál az elsősök száma
Kéménden, a Petőfi Sándor Alap-iskolában szeptemberben szintén 1 osztályt nyitnak. A tanintézménybe eddig nyolc gyermeket írattak be, de a tanév kezdetéig 12 tanulóval számolnak. Kéménden a múlt héten zajlott le a beiratkozás, a szülők személyesen jelentek meg.
„A faluból hat elsősünk lesz, Bényből négyen érkeznek, Kisgyarmatról ketten jönnek, Kőhídgyarmatról halasztást kértek. A tavalyi évet 18 elsőssel kezdtük, tavalyelőtt 12 gyermek iratkozott be iskolánkba. Az utóbbi öt évet tekintve csökken, illetve stagnál az elsősök száma, de általában a 10–15-ös létszámot tudjuk tartani. A következő 2-3 évben a helyi óvodából mintegy 6 elsőssel számolhatunk. Iskolánk összlétszáma jelenleg 184 tanuló, idén 11 kilencedikesünk fejezi be a tanulmányait nálunkˮ
– taglalta az Új Szónak Tímár Judit igazgatónő.
Kevés a gyerek
A szőgyéni magyar tannyelvű alap-iskolába idén 11 elsőst írattak be, egy család halasztást kért. Tízen a helyi óvodából érkeznek, 1 tanuló pedig Nagyölvedről. A szőgyéni alapiskolában szóló osztályok vannak, a kilenc évfolyamban összesen 142 diák tanul.
„Most egyszerűen kevés az iskolaköteles gyermek, tehát nem foghatjuk ezt csak az elszívó hatásra. Barton például megszűnt a kisiskola, értesüléseim szerint onnan a következő három évben sem várhatunk iskolaköteles tanulókat. Tavaly 16 elsősünk volt, tavalyelőtt 11. A következő években 10–15-ös elsős létszámmal számolhatunk – a helyi óvodának is köszönhetően. Remélem, hogy a község fészekrakó programja is pozitív hatással lesz az iskolára. A falu ugyanis jelképes összegért kínál telkeket a letelepülő, itt maradó fiatal családoknak, más kérdés, hogy a munkalehetőség viszont kevés. Én egyébként nem vagyok a nagy iskolák híve, kisebb létszámú osztályokban a gyerekekre is több idő és figyelem jut. A 10–15- ös elsős létszámot az utóbbi években is tartani tudtukˮ – reagált megkeresésünkre Szarka Andrea igazgatónő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.