Felsőerdőfalva (Stará Lesná). Holnap nyílt napot tart a Szlovák Tudományos Akadémia Csillagászati Intézete Felsőerdőfalván. A Tudomány Európai Hetéhez kapcsolódva a nagyközönség számára érdekes ismeretterjesztő programokat kínál az intézmény.
Csillagászok, meteorológusok várják a látogatókat
November 8-án már tartottak egy nyílt napot, amely egy ritka csillagászati jelenséghez is kötődött: a Merkur bolygó áthaladt a Nap előtt. Ez a nagy esemény a hazai csillagvizsgálóból nem volt követhető, ám a modern technika és az internet segítségével élő adásban közvetítették „a világ másik oldaláról”, természetesen tudományos magyarázattal körítve. A látogatók számára nagyon vonzó lehetett az is, hogy a csillagos égboltot saját szemükkel megfigyelhették, a szerdai nyílt nap ugyanis másnap hajnali kettőig tartott, a pénteki pedig éjfélkor ér majd véget.
Az érdeklődőket több tudományos-ismeretterjesztő előadás is várja. Többet tudhatnak meg például az üstökösökről, a Merkurról, a Napról, a csillagokról, a csillagászati távcsövekről vagy az idei Nobel-díjról, melyet a kozmoszban létező mikrohullámú sugárzás mérését végző csillagászok érdemeltek ki. Minden bizonnyal az egyik legérdekesebb előadástéma a Pluto „ex-bolygó” új megítélése lesz, mivel ez az égitest a közelmúltban bolygóból törpebolygóvá kategorizálódott át egy nemzetközi tudományos konferencián Prágában. Ilyen jellegű égitestből naprendszerünkben több százat ismer a nemzetközi csillagász-társadalom, ezért világosan el kellett különíteni a bolygókat a törpebolygóktól. Mivel a Pluto „nem ütötte meg a mércét”, ezentúl az iskoláinkban a naprendszer nyolc bolygójáról tanulnak majd a gyerekek.
A tudomány hetében a Szlovák Tudományos Akadémia Geofizikai Intézete is kitárja kapuit a közönség előtt. Az időjárás-kutató munkahelyek holnap várják a látogatókat reggeltől késő délutánig az erdőfalvai (Stará Lesná) és Kőpataki-tavi (Skalnaté pleso) kutatóállomáson. Az érdeklődők itt az ózonrétegről, a meteorológiai mérésekről, a Föld klímaváltozásairól hallhatnak előadást, valamint betekintést nyerhetnek az intézet működésének rejtelmeibe is. Bővebb információkat mindkét intézet kínálatáról a www.ta3.sk honlapon találhatnak a tudomány szerelmesei.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.