A lakosok péntektől tartálykocsiból kapják az ivóvizet, Csicsón 10 és 12, Füssön 13 és 15 óra között vételezhetik ingyen a vizet. A lakosokat nyugtalanítja a helyzet, főleg, hogy nem tudják, mi okozhatta a szennyezést és meddig tart eltávolítása. Az általunk megszólítottak közül volt, aki szerint az utóbbi időben érezni lehetett, hogy kellemetlen szaga van a víznek, mások nem tapasztaltak ilyesmit. Az óvodások és az iskolások szüleinek pedig külön gondot okoz a gyerekek elhelyezése. Az egyik élelmiszerbolt vezetőjétől megtudtuk, a tilalom bevezetése óta a szokásosnál több palackozott ásványvizet adtak el, a vásárlók főleg a szénsavmentes vizet keresik, hiszen főzéshez inkább erre van szükség. Ezért a nagyraktárból további készleteket rendeltek. A helybéliek körében folyik a találgatás, mi okozhatta a fertőzést. Többen a nagykeszi határában működő dán sertéstelepre gyanakszanak, ahonnan állítólag a kutak környéki parcellákra hordtak ki trágyalevet. Ám az sem kizárt, hogy valamelyik lakos engedte ki a kutak közelébe a szennygödör tartalmát.
Andrea Kološová, a Komáromi Regionális Közegészségügyi Hivatal vezetőjének tájékoztatása szerint hivataluk a rendszeres ivóvízminőség-ellenőrzés során vett mintát a csicsói vízből. A laboratóriumi vizsgálat során megállapították, hogy a víz mikrobiológiai szennyezést tartalmaz, ami veszélyes lehet az egészségre. Konkrétan a coliform baktériumok és enterococcusok határértéke volt magasabb a megengedettnél. Mivel Füss kútja nagyon közel van a csicsóihoz, ezért mindkét községben figyelmeztették a lakosokat, hogy vezetékes víz sem ivásra, sem főzésre nem alkalmas.
Csicsón és Füssön is a komáromi KOMVaK víz- és csatornaművek szolgáltatja a vizet. Patrik Ruman, a társaság igazgatója elmondta, az ivóvíz szennyezésének gyanújával feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. Az ügyészségre benyújtott feljelentés szerint fennáll a gyanú, hogy az ivóvízforrás második védelmi sávjában a talajba kijuttatott szilárd és folyékony trágya miatt szennyeződött a talajvíz. Mivel a társaság által október 3-án végzett mintavétel idején a vízminőség megfelelt az előírásoknak, valószínűsíthető, hogy a szennyezés október 3-án és a közegészségügyi hivatal által november 26-án végzett mintavétel közti időszakban történt. A vízművek csütörtök óta több intézkedést is bevezetett, növelte a vezetékbe pumpált vízben a fertőtlenítőszer adagját, Csicsón áttisztította a vízvezeték-hálózatot, többszörösen ellenőrizte a szivattyúállomást és a klóradagolót, amelyekben nem talált meghibásodást.
Értesülésünk szerint a közegészségügyi hivatal hétfőn ismétli meg a mintavételt, a vizsgálat után döntenek arról, hogy engedélyezik-e csicsói és füssi vezetékes víz fogyasztását.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.