Csáky Pállal lakásról, oktatásról

Lénártfalva. December 4-én adták át azokat a szociális lakásokat, melyeket állami támogatással a helyi önkormányzat építtetett a szociálisan rászoruló roma családok részére. A hat lakást magába foglaló épületet Csáky Pál miniszterelnök-helyettes, Simon Zsolt földművelésügyi miniszter és Rákosi János polgármester adta át. Az ünnepséget követően beszélgettünk Csáky Pállal.

Van koncepciója a kormánynak a lakáskérdés kezelésére?

A szociális lakás építése lehet a kitörési lehetőség. Tisztában vagyok vele, hogy a nem fizetők által felhalmozott adósságok igen súlyosan megterhelik az önkormányzatok költségvetését. A kormánynak e kérdés megoldására nincs programja, és kétlem, hogy valaha is lesz. Nagyon nehezen szabható meg ugyanis, hogy kik is igényelhetnék a juttatásokat. Jelenleg az egyedüli járható út az, hogy az érdekeltek kihasználják a különféle támogatásokat, melyeket az állam biztosít. Ilyen célokra a jövő évi költségvetésben mintegy 600 millió korona lesz elkülönítve. Egyetértek azzal, hogy az önkormányzatok megpróbálják ezt a kérdést kezelni, ugyanakkor jó lenne a parlamentben is az ide vonatkozó törvények elfogadását meggyorsítani.

Párizsban jártam nemrég. Egy nagy lakótelepet mutattak, amely hasonlít a mi lakótelepeinkhez. Nagyon sűrűn épültek ott a panelházak és azt mondták, ez egy szociális lakótelep. Ezzel azt akarom mondani, hogy minden ország megteremti azokat a lehetőségeket, melyek alapján, amennyiben valaki szociálisan nehéz helyzetbe kerül, a lakhatási gondokat elfogadható módon lehessen megoldani.

Ha most egy önkormányzat felépítene egy ilyen lakótelepet, s ott többségbe kerülnének a roma családok, valaki előbb-utóbb szegregációval vádolná az adott önkormányzatot.

Lehet, hogy ezen a felvetésen el kellene gondolkodni, mindezzel együtt azonban ebben a kérdésben én óvatosan bánnék a „szegregáció” kifejezéssel. Ha ugyanis ez a dolog önkéntes alapon, a két fél kölcsönös megegyezése alapján történne, nem látnék semmi kivetni valót benne, főleg nem szegregációt. Amennyiben a rászorulók úgy döntenének, hogy elfogadják a felajánlott segítséget, ez a megoldás rendben lévő lenne. Egyébként pedig az a feladata az államigazgatásnak ilyen esetben, hogy meggyőzze a partnereket, a felkínált lehetőség az ő érdeküket szolgálja. Másrészt azonban fontos, hogy mindenki megfelelő képzettséget szerezzen, tehát tanulni kell, ezzel együtt pedig meg kell oldani a lakásgondokat, valamint munkahelyeket kell teremteni. Egyre fejlettebb technológiát alkalmaznak a különféle munkahelyeken, amihez bizony, mindenkinek képeznie kell magát. Ez egyébként nem csak Szlovákia problémája, általános jelenségről van szó. Tehát az oktatásügy, az iskoláztatás alapvetően fontos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?