Csáky Károly kapta a Pátria díjat

Megkoszorúzták a kitelepítettek és deportáltak udvardi emlékművét a helytörténeti konferencia résztvevői.UdvardMérföldkövek címmel huszonegyedik alkalommal rendezték meg a szlovákiai magyar helytörténészek konferenciáját az érsekújvári járásbeli Udvardon.

Megkoszorúzták a kitelepítettek és deportáltak udvardi emlékművét a helytörténeti konferencia résztvevői.

Udvard

Mérföldkövek címmel huszonegyedik alkalommal rendezték meg a szlovákiai magyar helytörténészek konferenciáját az érsekújvári járásbeli Udvardon. Eddigi értékmentő munkájáért Csáky Károly néprajzkutató kapta a Pátria díjat.

Csáky Károly helytörténész, néprajzkutató, tanár, költő és publicista munkássága rendkívül gazdag, nem csak szülőfaluja, Kelenye néprajzi hagyományait tárta fel, számos Ipoly menti községet érintő helytörténeti kiadvány kötődik a nevéhez. A találkozót a Pro Patria Honismereti Szövetség, a Csemadok Országos Tanácsa, a Csemadok Érsekújvári Területi Választmánya és helyi szervezete, továbbá Udvard önkormányzata és a somorjai Bibliotheca Hungarica szervezte. A résztvevők megkoszorúzták a kitelepítettek emlékművét. A találkozón részt vett Horváth Bence, Magyarország pozsonyi nagykövetségének munkatársa, a konferenciát Koncsol László, a Pro Patria Honismereti Szövetség elnöke nyitotta meg. Végh László a Csemadok Országos Tanácsa nevében köszöntötte a helytörténészeket, és röviden összefoglalta a konferencia elmúlt két évtizedét. Az idei találkozón három témakörrel foglalkoztak az előadók, a reformáció 500. évfordulójához, a Szent László-emlékévhez, valamint a kitelepítések és deportálások 70. évfordulójához kapcsolódtak a tartalmas, számos új történelmi tényt, összefüggést feltáró beszámolók. A Szent László-emlékév kapcsán a szlovákiai magyar helytörténészek konferenciáján fotókiállítás nyílt, melyen Görföl Jenő, a Csemadok Országos Szervezetének titkára mutatta be a szlovákiai emlékhelyeken fellelhető, Szent Lászlót ábrázoló alkotásokat. Bukovszky László történész, kisebbségi kormánybiztos a hallgatás éveiről, a szervezett magyar ellenállási csoportokról, mozgalmi szervezetekről, valamint az ezzel kapcsolatos új kutatásokról, a szemléletváltás időszerűségéről tartott előadást.

A rendezvényen elhangzott Tomovics Evelin beszámolója, aki a Kincskeresők program résztvevőjeként ismerkedett meg a helytörténeti kutatásokkal. Szülőfalujában, Rétén több témát is feldolgozott, munkájában édesapja, Miroslav Tomovics segítette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?