Csak kisebb „bökkenők” voltak

Az Ung-vidéken és a Bodrogközben a vártnál kevesebben mentek el szavazni. Akik azonban fontosnak tartják régiójuk eddigi helyzetének megváltoztatását, azok ott voltak a szavazóhelyiségekben.

A szavazóurna kérésre házhoz „jött”Somogyi Tibor felvételeKöztük a 83 éves királyhelmeci Berta István, az egyik legidősebb választó is, hogy leadja voksát a megyei jelöltekre. „Ezt a lehetőséget nem szabad kihagyni, ha változást akarunk elérni a térségben” – nyilatkozta röviden az idős ember.

Kampánycsendsértés

Péceli József, a királyhelmeci 2-es számú választási körzet bizottsági elnöke szerint rövid volt az MKP kampánya, több időre lett volna szükségük az embereknek ahhoz, hogy igazán megértsék és feldolgozzák magukban a választás tétjét, illetve valójában kik azok, akiknek bizalmat szavazhatnak. A szentesi választók azt nehezményezték, hogy nem sikerült megismerniük a képviselőjelölteket, mert a választási kampány utolsó napjára meghirdetett lakossági fórumon egyetlen jelölt sem jelent meg a faluban.

Nagymihályban megsértették a kampánycsendet: ismeretlenek csütörtökön az SDĽ jelöltjeinek kézzel írott listáját csúsztatták a Nyugat lakótelepen élők postaládájába, pontosan megjelölve, melyik sorszámot karikázzák majd be a választók.

Városi pecsét a szavazólapokon

Az országban talán egyedül Nagykaposon találkoztak a városi hivatal pecsétjével ellátott szavazólappal a polgárok. Bodnár Tibor polgármester tájékoztatása szerint a tévedést a választási tudnivalókról szóló anyagban található egyik félreérthető mondat okozta. A pecsét használatát tárgyaló, nem egészen egyértelmű mondat alapján a szavazólapok intézésével megbízott alkalmazott nemcsak a borítékot látta el pecséttel, hanem a cédulákat is. Mint azt megtudtuk, a Központi Választási Bizottság nem minősítette törvényellenesnek az esetet, mivel az a szavazólap eredetiségét nem sértette.

Igazgatói poszt vagy képviselőség

Valószínűleg hamarosan válaszút elé kerül a kassai megyei parlament egyik rozsnyói képviselője, Viktor Baláž, a Rozsnyói Kereskedelmi Akadémia igazgatója. Lapunk értesülése szerint ugyanis az önkormányzatokra vonatkozó összeférhetetlenségi törvény nem teszi lehetővé, hogy a regionális parlament hatáskörébe tartozó intézmények vezetői is betölthessék a megyei képviselői tisztséget, márpedig a Baláž által vezetett akadémia ilyen intézmény. E miatt Viktor Balážnak döntenie kell majd, hogy továbbra is az említett középiskola élén óhajt-e maradni, vagy pedig a járás gondjainak orvoslásán fog munkálkodni a kassai önkormányzatban. Feltételezésünket Köteles László, a Kassai Kerületi Választási Bizottság elnöke is megerősítette. Ezért megkérdeztük az igazgatót, a kettő közül melyik tisztséget fogja választani. Viktor Baláž elmondta, a választási kampány során senki sem tájékoztatta őt erről a törvényről, majd hozzátette: ha valóban választania kell, akkor inkább az iskolavezetői poszton marad. Ez esetben a választások eredménylistáján utána következő szerencsés jelölt ülhet be a parlamenti padsorba, aki nem más, mint Kardoš František Rozsnyó polgármestere, aki 1922 szavazatot szerzett.

Óvott a luníki expolgármester

A kassai Luník IX. városrész polgármesteri funkciója körüli zavaros helyzet rányomta bélyegét a választásokra is. Jozef Šana volt polgármester megkérdőjelezte a választási bizottság legitimitását, mivel a testület a megbízott polgármester, Ladislav Šaňa előtt tett esküt. A többségben roma lakosságú városrész expolgármesterét tavasszal négy vádpontban találta bűnösnek a bíróság, ami bársonyszékébe került, ám mivel fellebbezett az ítélet ellen, a törvény értelmében indulhatott a pótválasztásokon, melyeket ismét megnyert. A Ladislav Šaňa vezette önkormányzat tagjai azonban nem szavaztak neki bizalmat, és nem engedték be egykori irodájába. A két szavazóhelyiség rendőri felügyeletét megerősítették, mivel sokan botránytól tartottak. Rendbontásra ugyan nem került sor, ám az elűzött Šana írásban és személyesen is tiltakozott a bizottság előtt, többször kijelentette, hogy a választások eredménye érvénytelen lesz, mivel Šaňa jogtalanul gyakorolja az őt illető hatalmat. Köteles László, a kerületi választási bizottság elnöke személyesen látogatott el a Luník IX. városrészbe, ahol épp azokban a percekben zajlott a szóbeli incidens. Végül azonban Jozef Šana mégiscsak élt választójogával, és a választási bizottság tagjainak ösztönzésére leadta voksát, majd távozott.

A belügyminisztérium nyilvántartásában Jozef Šana szerepel polgármesterként, ám mivel a képviselők nem tették lehetővé számára a polgármesteri eskütételt, hivatalosan még mindig Ladislav Šaňa megbízott polgármester számít a városrész első emberének. A szombati részvétel rendkívül alacsony volt, kora délután a jogosultak három százaléka adta le szavazatát, a végleges arány sem éri el az öt százalékot.

Előregyártott szavazólapok?

A Kassai kerületi választási bizottság névetlen levelet kapott, melyben valaki arra figyelmezette őket, hogy a Tőketerebesi járásban előre bekarikázott szavazólapokat dobáltak a postaládákba, melyeken a Magyar Koalíció Pártja képviselőjelöltjeinek sorszámait karikázták be. Köteles László, a KVB elnöke lapunknak elmondta, hogy megvizsgálták a beküldött mintapéldányt, ám nem állapítottak meg törvénysértést. A fénymásolt szavazólapokat a hét első napjaiban, azaz a kampánycsendet megelőzően terjesztették, szerepelt rajtuk az MKP logója, azaz legális reklámnak tekinhetők. Köteles az ötletet abból a szempontból is jónak tartja, hogy a választópolgárok mintát kaptak a kezükbe a szavazás módját illetően, vagyis abban az esetben is hasznos volt látniuk egy szabályosan kitöltött szavzólapot, ha más jelöltekre kívánták leadni voksukat. Hasonló kampányfogással egyébként Kassán is élt az MKP, ott a szavazólapokon a „minta” szót is feltüntették.

Győztes képviselők nyilatkozatai

Vasík Jánost, a kassai megyei parlament frissen megválasztott rozsnyói képviselőjét a múlt héten egy másik öröm is érte, felesége két nappal a választások előtt egészséges fiúgyermeknek adott életet. Az újdonsült apuka és képviselő így nyilatkozott lapunknak megválasztásával kapcsolatban: „Nagyon szépen köszönöm mindazoknak a segítségét, akik támogattak a kampány során, a választóknak pedig köszönöm a bizalmat: igyekszem megszolgálni. Sajnálom, hogy Múdra Rozáliának nem sikerült bejutnia a megyei elnökválasztás második fordulójába, amely a most megkezdett négyéves menetelés következő fordulója lesz.”

Csolti Lajos, a Nagyrőcei járásban lévő Lőkösháza polgármestere rendkívüli megtiszteltetésnek érzi, hogy képviselőnek választották a besztercebányai megyei parlamentbe. „Először vettem részt ilyen megmérettetésen. Ez arra kötelez, hogy a rám kiszabott munkát továbbra is becsülettel elvégezzem. Minden választómnak köszönöm a bizalmat.”

A gyermekek biztos jövőéért

Vághosszúfalun a 750 választópolgárból már a délelőtt folyamán kb. kétszázan eljöttek szavazni, mostanra pedig több, mint háromszáz szavazólap elfogyott. Sokan mondták, hogy a család többi tagja is eljön, meggyőződésem hogy több mint ötven százalékos lesz a részvétel – tájékoztatta lapunkat tegnap délután Molnár Péter, a helyi választási bizottság elnöke. Elmondta, hogy a választások probléma nélkül zajlottak, az emberek jól tájékozottak, ismerik a szavazás menetét. Takács Mihály feleségével és lányával jött szavazni. Takács Mariska szerint azért jöttek el, mert ha nem jöttek volna, a másik félnek lenne nagyobb esélye a nyerésre, ők pedig azt gondolják, hogy az ő jelöltjeik biztosabb jövőt tudnak biztosítani a gyerekeiknek. A választásokról eléggé tájékozottak voltak, az Új Szóból is elegendő információt szereztek.

Galántán az 5. választókörben szintén minden a legnagyobb rendben zajlott, semmilyen kihágás vagy rendbontás nem történt. Salome Horváthová, a választóbizottság elnöke szerint estig a választóknak körülbelül húsz százaléka járult az urnákhoz.

Akadozó faxkapcsolat

A Tőketerebesi járás Bély községéből telefonon érkezett a bejelentés a kerületi választási bizottsághoz, mely szerint a faluban egyesek manipulálni akarják a választások eredményét. Értesülésünk szerint mintegy kétszáz szavazólap érvényességét kérdőjelezte meg az illető, aki az ügy kivizsgálását kérte, és akinek kilétét a kerületi bizottság elnöke nem fedte fel. Mivel a helyzet kellően komolynak tűnt, az elnök a szavazatok újraszámlálását kérte. Az érintett körzeti választási bizottság elnöke telefonon közölte az újbóli szavazatszámlálás eredményét, ám a törvény értelmében azt írásban is el kellett juttatnia a kerületi székhelyre. Mivel a faxolása faluban gondot okozott, a kerület eredményeinek hivatalos összesítése órákat késett. A körzeti választási bizottság szóban és írásban egyaránt érvényesnek ítélte az előzőleg közreadott eredményt. (kat, kp, km, vkm, juk, gl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?