Lakszakállas. A csallóközi község Nagymegyertől öt kilométerre, a Komárom felé vezető országút mentén fekszik. Lakosainak száma folyamatosan emelkedik, ami kevés faluról mondható el mostanában.
Büszkék az új kultúrházra
A csaknem 1300 lelket számláló faluban sok tennivaló van még, de hogy az ott élők folyamatosan teszik a dolgukat, azt mi sem bizonyítja jobban, mint a kulturális élet felélénkülése: Lakszakállasnak sikeres énekkara, Dusza-díjas színjátszó-csoportja, elismert néptáncegyüttese van, s a napokban az új kultúrházat is felavatták. A falu első kultúrháza 1936-ban épült, a nyolcvanas évek végére már teljesen használhatatlanná vált. Még jó, hogy a lakszakállasi kultúrcsoportok és az ide látogató vendégművészek igénybe vehették a szomszédos Szilas község kultúrházát. Alig egy éve megépült a szabadtéri színpad a falu központjában. A kultúrházat azonban mindez nem tudta pótolni.
Július elsején ökumenikus istentisztelet keretében felavatták a falu címerét és zászlaját. A levéltári kutatások egyértelműen bizonyítják a címer történelmi hitelességét, ám jóváhagyásáig kacskaringós út vezetett. Miután a budapesti levéltárban történészek segítségével ráleltek a falu autentikus, XIX. század óta használatos címerére, benyújtották a kérvényt a heraldikai hivatalba, hogy a jelenlegi, tigrisfogakat ábrázoló címert (ami a falu egyik nemesi családjának, az Amadéknak volt eredetileg a címere) szeretnék rozmaringágas, gyémántdíszes, liliomkoronás jelképre cserélni. A hivatalos válasz szerint a falu címerében nem lehet akármilyen gyom, kereszt, korona vagy hasonló. A falu szlovák neve Sokolce, így hát sólyomnak kell lennie az új szimbólumban. A bizottsági válaszhoz csatoltak több javaslatot is, az egyik egy ötujjú csirkét ábrázol... Bartal András polgármester fellebbezett, a minisztérium újabb tyúkot küldött, újabb fellebbezés... Két és fél év alatt jutottak el a jóváhagyatásig.
Július elsején népünnep volt Lakszakállason. Beszédek hangzottak el, énekszó csendült, harsonák zengtek. Az új kultúrházban távirányítással működtethető a függöny, a hang- és fénytechnikát akármelyik profi színház megirigyelhetné. Az EU strukturális alapjaitól elnyert 9 és fél millió koronából 11 hónap alatt tágas, mutatós épületet varázsoltak a központi térre.
A falu kultúrműsorral készült az avatásra. Fellépett a néptánccsoport, az énekkar, a falu fiatal ének- és zenésztehetségei, fúvósok és mások. Másnap reggelig ünnepeltek az emberek, az utcák tömve voltak bálozókkal, sült hal, gulyás, kolbász illata szállt.
A lakszakállasiak mostantól még büszkébbek lehetnek falujukra. Bartal András polgármester pedig már az új falufejlesztési terven töri a fejét.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.