Az elmúlt hónapokban olyan hírek jelentek meg a médiában, hogy a kutyatartók akár börtönbe is kerülhetnek szófogadatlan ebük miatt. Keresgéltem a neten, de nem sikerült kibogoznom, hogy milyen szigorítást fogadtak el.
Börtönbe kerülhet a kutya gazdája?

Az elmúlt hónapokban olyan hírek jelentek meg a médiában, hogy a kutyatartók akár börtönbe is kerülhetnek szófogadatlan ebük miatt. Keresgéltem a neten, de nem sikerült kibogoznom, hogy milyen szigorítást fogadtak el. Szeretném tudni, jelenleg milyen szabályok vonatkoznak a kutyatartásra, mert a rend őrétől kezdve a szomszédasszonyig mindenki mást mond. A kérdésem az, mit mond minderről a jog. Elsősorban az érdekelne, milyen okból büntethetik a kutyatulajdonost és mekkora bírságot szabhatnak ki rá.
A kutyatulajdonosnak elsősorban a kutyatartás néhány feltételéről szóló 282/2002-es törvény rendelkezéseivel kell tisztában lennie. A 7. paragrafus a következő szabálysértéseket sorolja fel:
A kutyát nem jelentették be a lakhely szerinti községi/városi hivatalban (illetve nem jelentettek be harminc napon belül valamely bejegyzett adatváltozását). További kihágás, ha a kutyatulajdonos nem akadályozza meg, hogy a kutyája szabadon mozogjon olyan helyen, ahol ez nem megengedett, vagy ha olyan személyre bízza a kutyáját, aki alkalmatlan annak biztonságos sétáltatására, vagy képtelen megfelelően felügyelni a kutyára, illetve ha nem jelenti be az állatazonosító biléta elvesztését, ellopását vagy megrongálását. A fenti kihágásokat elkövetők harminchárom euróig terjedő bírsággal sújthatók.
Hatvanöt euróig terjedő bírságot róhatnak ki arra a személyre, aki nem hajlandó vagy képtelen a kutyáját a bilétája alapján azonosítani, vagy aki nyilvános helyen nem távolítja el azonnal a kutyája ürülékét, illetve aki nem tartja tiszteletben a kutyával belépni tilos, a vagy kutyát szabadon engedni tilos utasítást. A települések azonban kötelesek e tilalmakat az érintett közterületeken láthatóan kijelölni.
Százhatvanöt euróig terjedő bírságot róhatnak ki arra, aki nem akadályozza meg, hogy a kutyája emberre vagy más állatra támadjon vagy másképp veszélyeztessen másokat. Ugyanez vonatkozik arra a kutyatulajdonosra, aki nem jelenti be, hogy kutyája megharapott valakit, holott senki nem támadott rá és nem is provokálta, illetve nem veszélybe került gazdáját védve támadott (tehát a gazda nem azért utasította kutyáját támadásra, mert veszélyben volt, vagy jogosan védekezve próbált közvetlen veszélyt elhárítani). Hasonló összegre büntethetik meg azt, aki nem hajlandó megadni saját, és a kutya tulajdonosának nevét és lakcímét annak a személynek, akit a felügyelete alatt lévő kutya megharapott.
A kutyatulajdonosok számára további kötelezettségeket fogalmaz meg pl. a 39/2007-es állategészségügyi törvény vagy a 326/ 2005-ös erdőtörvény (lásd annak 31. paragrafusát). A bűncselekményeket – pl. állatkínzás vagy a gondozási kötelezettség elmulasztása – és az elkövetésükért kiszabható büntetéseket a Büntetőtörvényköny tartalmazza.
Az olvasónk által említett törvénymódosításokat e cikk írásakor még nem fogadták el. A törvénymódosítási javaslat útját és azt, hogy a javaslat a törvényhozási folyamat mely stádiumában tart épp, figyelemmel lehet kísérni a parlament honlapján
(http://www.nrsr.sk/).
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.