Egy hely, amelyre méltán lehetnek büszkék a szepsiek, a városba látogató turista pedig nézhet nagyot, még akkor is, ha nem kifejezetten borissza. Bormúzeum nyílt a művelődési ház pincerendszerében.
Bormúzeum a szepsi pincelabirintusban
A múzeum természetesen a város híres szülöttjéről, a tokaji aszú megalkotójáról, Szepsi Lackó Mátéról lett elnevezve, a református prédikátor egyébként szorosan kötődött Szepsi testvérvárosához, Tarcalhoz is. „Városunk fontos csomópont volt a történelmi borúton, az északi és a déli kereskedők itt találkoztak. Ennek köszönhető a két-háromszintes pincelabirintus, amely a főutca alatt húzódik” – hangsúlyozta Iván László alpolgármester a szalag átvágását követően, megköszönve a Tokaj-hegyaljai Borút Egyesület és a Szepsi Regionális Fejlesztési Ügynökség segítségét. A pazar kivitelezésért, az igényes fafaragásokért, belsőépítészeti ötletekért Ulmann Istvánt, Baffi Lajost, Novák Pétert, illetve László Ottó csapatát illeti elismerés, az első borkóstoló levezényléséért pedig a fürge és készséges, népviseletbe öltözött pincérlányokat, akik a századik poharat is ugyanolyan kedvesen, mosolyogva töltötték tele, mint az elsőt.
Pataki Sándor, Tarcal polgármestere, aki maga is nagy borszakértőnek számít, arra biztatta a szepsieket, zárják szívükbe ezt a csodálatos helyet, és mindig sok vendég térjen be ide. „Ez a múzeum összeköti majd a négy testvérvárost. Tokaj-hegyaljáról elindulva Lengyelországig visszük a borok jó hírét és borászaink tapasztalatait. Az Európai Unióban ez immár egy nagy család, nincs értelme viszálykodásnak a bortermelő régiók között. Győzzön a bor! ” – jegyezte meg az optimista polgármester.
A pincében megízlelt nedűkkel kapcsolatban sajnos hiányosak az információim, egyedül a tokaji aszút ismertem fel jellegzetes színéről. Egy helyi szakértő figyelmeztetett, hogy ha ez a kedvencem, ne kóstoljam meg a szepsi bort, mivel az „férfiaknak való”, enyhén savanykás. Aki mind az öt érzékszervét be akarta vonni a mustrába, a vitrinekben kiállított üvegeket és a hozzájuk tartozó magyarázó leírásokat tanulmányozhatta. A tapintás akkor vált elengedhetetlenné, amikor az észak-déli történelmi borutat ábrázoló térképhez ért a tárlatlátogató. A vendégek büszkén mutogatták egymásnak saját településüket, sőt többen csak úgy l` art pour l` art, élvezettel végigsimították a fából faragott, domborműszerű falitérképet, vagy az igényes kovácsolásokat, a díszes hordókat.
Az alpolgármester azt ígéri, nem csak a környék, hanem a távolabbi régiók borai is helyet kapnak itt, illetve a ma még feltáratlan pincerészben. „Célunk, hogy törekvéseinkhez a helyi és környékbeli vállalkozók csatlakozzanak, és segítségükkel a Fő utca hajdani, középkori hangulatával varázsoljuk el az ide látogató turistákat” – mondta ünnepi beszédében Iván László.
A bormúzeum megnyitására Szepsibe érkező Simon Zsolt mezőgazdasági miniszter üdítően rövidre fogta szónoklatát, elsősorban azt hangsúlyozva, hogy a Tokaji márkanév birtoklásának joga körül folyó államközi acsarkodás néhány hete véget ért. „Tokaj csak egy van” – foglalta össze a tényállást a miniszter, s erre emelte poharát.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.