Bodolló elfeledett történetét kutatja

Kováč Imre

Kováč Imre amatőr helytörténész négy éve kutatja a Szepsihez tartozó Bodolló városrész történelmét. A húszéves fiatalember december elején előadás keretében mutatta be kutatásainak eredményét, és tervezi, hogy az összegyűjtött információkat kötet formájában is megjelenteti.

A fiatal történész négy évvel ezelőtt, még középiskolás korában kezdte a kutatásokat. „2014-ben kezdtem foglalkozni Bodolló történelmével. Weboldalt szerettem volna létrehozni, de közben érdekes történelmi adatokra bukkantam, és újabbnál újabb dolgokat akartam megtudni. Ikrényi Imre önkormányzati képviselő megmutatta a település egyik régi pecsétjét, és ez nagy lökést adott” – magyarázta Kováč. Kutatásait Kassán, az Állami Archívumban kezdte, a későbbiekben Egerben, a Heves Megyei Levéltárban, majd Budapesten, a ma már nem létező bodollói kastély utolsó tulajdonosainál kereste a válaszokat kérdéseire. „Az elmúlt négy évben egyebek mellett Kis- és Nagybodolló templomairól, temetőiről, címereiről vagy az egykori bodollói kastély tulajdonosairól találtam érdekes információkat, de egy olyan dokumentumot is felfedeztem, amely a település első írásos említését tartalmazza” – magyarázta a fiatal történész. Kováč kutatásaiból kiderül, Bodolló akkor élte a virágkorát, amikor még két különálló községként működött, vagyis az 1400-as évektől az 1800-as évek végéig. A település igazi kulturális fellendülése a 19. század második felére tehető. „Miután 1986-ban Bodollót Szepsihez csatolták, a község múltja feledésbe merült. Sajnos a város 28 éven át nem helyezett kellő hangsúlyt a városrész fejlődésére és kultúrájának ápolására, ezért a bodollói közösség lassacskán széthullott. Úgy gondolom, ha a lakosokat újra megismertetem múltjukkal, visszaadhatom nekik az elveszett identitásukat. Véleményem szerint az javíthatna a városrész helyzetén, ha a városvezetés egyenrangú partnerként kezelné Bodollót. Annak viszont nagyon örülök, hogy településünkbe végre újra élet költözött” – nyilatkozta lapunknak Kováč Imre. Hozzátette, decemberi előadása a visszajelzések szerint annyira jól sikerült, hogy akár szlovák nyelven is megismételné.

„Nagyon jó lenne, ha a környező községek követnék Bodolló példáját és kutatnák múltjukat. Néhány település már megtette az első lépéseket, például Csécs már kiadott egy kötetet a település történelméről” – zárta Kováč.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?