Bírósághoz fordul a közvilágítás miatt Nyékvárkony önkormányzata

Nyékvárkony
Nyékvárkony |

Vitában áll a közvilágítás miatt a csallóközi település önkormányzata és a kivitelező. A falu polgármestere azt állítja, a FIN. M. O. S. cég túlárazta a szolgáltatást, a cég pedig azon az állásponton van, hogy a szerződés minden pontját betartotta.
 

Fazekas István, Nyékvárkony polgármestere elmondta, amikor megválasztották, azzal kezdte a munkát, hogy ellenőrizte a község által aláírt szerződéseket. „A FIN. M. O. S. társasággal kötött szerződés volt az egyetlen, amelynél úgy éreztem, valami nincs rendben. 2011-ben még képviselő voltam, amikor a község ajánlatot kapott a társaságtól a közvilágítás felújítására. A képviselő-testület, beleértve engem is, rábólintott erre az ajánlatra, és megkötöttük a szerződést a 165 000 eurós beruházásra. A megállapodás egy fontos pontja arról szól, hogy a FIN. M. O. S. Rt. nagyon előnyös feltételeket tud szavatolni. Például nagyfogyasztóként olcsóbban kapjuk villanyt, és a lámpákat is jutányos áron fogják lecserélni. 2011-ben, a szerződés megkötésekor ezt úgy magyarázták, hogy az előző évben fizetett ár és az általuk garantált olcsóbb díj közti különbözetet a lámpatestek lecserélésére tudnánk fordítani. Ha a lámpacserét beruházásként számlázták volna, a községnek még plusz 20 százalék jövedéki adót (DPH) kellett volna fizetnie. A cég indítványozta, hogy a lámpacsere költségét inkább értékpapírok vásárlásával törlesszük, de ne a FIN. M. O. S. Rt.-nek, hanem egy általuk meghatározott részvénytársaságnak, a Prvá Slovenská Úsporová Rt.-nek. Furcsállom, hogy egyik részvénytársaságot sem jegyzik a tőzsdén. Az elmúlt évek kimutatásai szerint 2011-ben valóban kevesebbet fizettünk az áramért, mint egy évvel korábban, de a következő évben ezek az összegek jelentősen emelkedtek: a villanyáramért 40 701, az értékpapírok után 4778, 2014-ben pedig már 61 621 eurót fizettünk az áramért és 12 132 eurót az értékpapírokért, a tavalyi év villanyszámlája pedig kb. 70 ezer euró körül lesz. Kikértük egy áramszolgáltató nagyvállalat ártáblázatát. Egyértelmű, hogy 2016-ig ennél a szolgáltatónál folyamatosan csökkent a villany ára, 2017-ig, több mint 50 százalékkal” – mondta Fazekas.

Sokba került volna a szerződésbontás

Nyékvárkony a FIN. M. O. S. Rt.-nek továbbra is a 2012-es árat fizeti. Kikérték továbbá két, világítótesteket gyártó, illetve forgalmazó cég árajánlatát azokra a lámpatestekre, amelyeket a FIN. M. O. S. Rt. Nyékvárkonyon már üzemeltet. A 20 000–25 000 euró közti árajánlatok nemcsak a világítótestekre vonatkoztak, hanem tartalmazták a villanyvezeték és szerelés költségét is. 2015-ben a képviselők jóváhagyták a polgármester előterjesztését egy európai uniós projekt megpályázására, amelyből több mint 500 000 euró értékben korszerűsítette volna a közvilágítást az önkormányzat. A pályázatot nem sikerült elnyerniük. Ugyanakkor kérték a céget, próbáljanak kompromisszumot találni a szerződés felbontására. „Arra is hajlandók voltunk, hogy a község egy összegben kifizeti a FIN. M. O .S. Rt. által a nyékvárkonyi közvilágításra felvett hitel maradékát. Azt a választ kaptuk, hogy az összeg 70 847 euró, és ha ezt kifizetjük, elállhatunk a szerződéstől, a maradékot elengedi a FIN. M. O. S. Egyrészt sokalltuk ezt az összeget, másrészt nem volt ennyi pénzünk, vagyis nem tudtunk kiszállni, fizettünk tovább. Tavaly ismét próbálkoztunk a szerződés felbontásával, sikertelenül. Idén januárban újfent kiszámoltattuk a hitel maradék értékét. Több mint egy év törlesztés után 86 000 euró jött ki. Ez volt az utolsó csepp a pohárban. Úgy döntöttük, bírósághoz fordulunk” – zárta a polgármester.
 

Másutt nincs gond

Peter Schramm, a FIN. M. O. S. Részvénytársaság elnöke lapunknak elmondta, a cég befektetési projektet dolgozott ki a település közvilágítási hálózatára, a saját költségén építette ki és működteti. „Mostanáig 25 településsel kötöttünk szerződést – tette hozzá Peter Schramm. – Eddig sehol sem merültek fel komolyabb gondok az önkormányzati választások után sem, újra egyeztetni kellett az újonnan megválasztott polgármesterrel és a képviselőkkel az előző önkormányzat által jóváhagyott szerződést, de komolyabb nézeteltérések eddig sehol sem voltak. A nyékvárkonyi eset az első. 2016 óta már csak ügyvédek közvetítésével kommunikálunk. Korábban többször találkoztam a polgármesterrel, de sajnos nem tudtunk közös nevezőre jutni. Megvádolta a társaságunkat, hogy túláraztuk a beruházást. A község által kidolgoztatott két árajánlatba nem tekinthettünk bele. A mi cégünk nem foglalkozik világítótestek értékesítésével, hanem beruház, ami komplex szolgáltatást jelent: tervezést, projektdokumentációt, az anyagok, alkatrészek beszerzését és a kivitelezést. 2015 szeptemberében a polgármester találkozóra hívott, és közölte velünk, új szerződés megkötését fogja javasolni a képviselő-testület soron következő ülésén, de egy másik céggel, méghozzá több mint 500 000 euró értékben. Közöltem vele, hogy érvényes szerződésünk van, 113 450 eurót már beruháztunk, és a szerződésben foglaltakat mindkét félnek be kell tartania. Minden ment tovább, a számlákat fizette a község. 2016 áprilisában peren kívüli megegyezésre szólítottak fel. Felajánlottuk a szerződés részleges módosítását, úgy, hogy továbbra is törleszteni fogja a község a beruházás és a karbantartás költségeit, de szerződhetnek más áramszolgáltatóval. Erre a módosításra idén januárban került sor. Arról szó se volt, hogy elengedjük a költség tartozásának egy részét. A szerződésben lekötött különböző felmondási időnek is van oka. A beruházásokat bankhitelből valósítjuk meg. A község eldönti, milyen időn belül tudja ezt a beruházást visszafizetni, ami Nyékvárkony esetében 12 év. Ez alatt az idő alatt nem lehet elállni a szerződéstől. Cégünk zárt részvénytársaság, ezért nem jegyzik az tőzsdén. Részvényeseink, ha minden adósságukat törlesztették, és betartották a szerződésben foglaltakat, részvényesből tulajdonossá válnak. Jeleztük, hogy szívesen reagálnánk Nyékvárkony lapjának következő számában a részvénytársaságunkat ért támadásokra, de mivel azt a visszajelzést kaptuk, hogy küldjük át észrevételeinket, és majd eldöntik, mi jelenik meg, lemondtunk erről a lehetőségről” – zárta Schramm.

 

Somogyi Katalin

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?