Kassa. Ötvenöt hazai és kilenc magyarországi kis- és középvállalat képviselői igyekeznek megragadni az alkalmat a kapcsolatteremtésre azon a mai fórumon, amely az Európai Unió Napja címet kapta.
Bimbózó határ menti együttműködés
Kassa. Ötvenöt hazai és kilenc magyarországi kis- és középvállalat képviselői igyekeznek megragadni az alkalmat a kapcsolatteremtésre azon a mai fórumon, amely az Európai Unió Napja címet kapta. A Magyar Köztársaság kassai főkonzulátusa ismeretterjesztő programot szervezett a két szomszédos ország kamarái, egyetemei, városai és vállalkozói számára, nem felejtve ki az állami szervek képviselőit sem. Varga György főkonzul szerint a régió vállalkozói a kelleténél lassabban tudatosítják, az uniós csatlakozást követően mekkora előnyökkel jár majd a határok jelképessé válása. Mivel a szomszédos régiók közötti együttműködés minden uniós tagállamban a gazdaság motorja, minél gyorsabban meg kell találni az utakat egymás felé, annál is inkább, mivel az elmaradott kelet-szlovákiai, illetve észak-magyarországi térségek lehetnek a folyamat legnagyobb nyertesei. Az uniós támogatások túlnyomó részét ugyanis Brüsszel éppen ezekbe a régiókba szánja. Igor Kozák, a társszervező kassai Technika Háza igazgatója szerint a konferencia iránti élénk érdeklődés mutatja, hogy egyre többen keresik a jövő üzleti lehetőségeit. Keserű mosollyal jegyezte meg, hogy a gazdasági minisztériumból „senki sem ér rá” részt venni a térség szempontjából rendkívül fontos szimpóziumon, miközben az építésügyi és vidékfejlesztési minisztérium államtitkári szinten képviselteti magát. Czibula János gazdasági ügyekért felelős kassai magyar konzul szerint az utóbbi tíz évben a két ország között élénkültek az üzleti kapcsolatok, az éves forgalom 1,2 milliárd dollár, azaz majdnem annyi, mint Szlovákia és Csehország között. Czibula rámutatott, hogy az uniós csatlakozás egy teljesen új piaci helyzetet teremt a térségben, és közös felelősségünk, egyben történelmi esélyünk ezt kihasználni. Az együttműködés csak akkor lehet zavartalan, ha sikerül mielőbb összehangolni a légi, vasúti és közúti közlekedést. A konzul szerint a leendő EU-tagállamokban a kis- és középvállalkozók félnek leginkább a jövőtől, pedig ha dinamikusan reagálnak, őket érintik legkevésbé a csatlakozás esetleges hátrányai. A konferencián magyar részről jelen lesz többek között a gazdasági minisztérium helyettes államtitkára, a kelet-szlovákiai üzleti lehetőségeket pedig a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara regionális igazgatója ismerteti.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.