Megnyitja kapuit, bemutató órákat és játékos foglalkozásokat tart a Czuczor Gergely Alapiskola, hogy szorosabbá váljon az intézmény kapcsolata a járási székhelyen, illetve a régióbeli községekben élő magyar családokkal. „Nyitott intézménnyé szeretnénk válni” – vallja Priskin Zoltán, Érsekújvár egyetlen magyar oktatási nyelvű alapiskolájának új igazgatója.
Beiratkozási kampány Érsekújvárban
Két első osztály
Tavaly 58 leendő elsőst írattak be az iskolába, végül 15 iskolaköteles gyerek számára kértek halasztást a szülők, és 43 elsősük lett. Évek óta két párhuzamos osztályt nyithatnak az alapiskolában, amely az utóbbi egy évtizedben regionális magyar intézménnyé nőtte ki magát. Törzsiskolaként két külföldön élő elsős tanuló számára jegyezték be a Czuczor Gergely Alapiskolát, tájékoztatott Krošlák Oľga igazgatóhelyettes. Az oktatási központot összesen 393 tanuló látogatja, és mintegy 27 százalékuk a régióbeli községekből utazik be. A néhány kilométerre lévő Andódon és Kamocsán nincs kisiskola, innen rendszeresen érkeznek tanulók. Akadnak települések, ahol működik iskola, ám a szülők a járási székhelyen lévő munkahelyük, a család beutazása miatt a városi iskolát választják, ilyen Szímő, Zsitvabesenyő és Pozba, de érkeznek tanulók Udvardról, Nagykérről, Tardoskeddről és Perbetéről is. Priskin Zoltán igazgató elmondta, ma már mintegy 25-30 kilométeres körzetből vannak tanulóik. Toborzó jellegű látogatást azonban csak azokban a községekben, valamint önkormányzati óvodákban tartanak, ahol helyben nincs oktatási intézmény. „Egyeztettem Puss Péterrel, Andód polgármesterével és közösen látogatunk el a község szlovák nevelési nyelvű óvodájában, ahol az utóbbi időben már külön foglalkoznak a magyar gyerekekkel. Kamocsáról, az ottani óvodából is jeleztek leendő elsősöket. Érsekújvárban két vegyes nevelési nyelvű óvoda van, a Blaho Pál utcai óvodából 20-21 leendő elsőst várnak, a Cirill-Metód utcai óvodából még nincsenek pontos számok, ám ebből az intézményből rendszerint 5-6 gyerek érkezik. Priskin Zoltán szeretné, ha szorosabbá válna az iskola kapcsolata az önkormányzati szlovák óvodákkal is, ahol a szülőknek tervezett összejöveteleken találkozhatna a magyar szülőkkel. Az intézmény vezetése bízik abban, hogy a régióbeli községekből legalább 10-12 leendő elsőst fogadhatnak.
Családbarát programok
Legyél Te is Czuczoros! – hirdeti az iskola vezetése az idei beiratkozási programsorozatot bemutató plakáton. Március 4-én 8-tól 9.40 óráig nyílt napot tartanak az iskolában. Priskin Zoltán elmondta, nem csak az intézmény alsó tagozatát szeretnék megnyitni az iskolába látogatók számára, hanem a felső tagozatot is. Nem titkolt szándékuk, hogy még szorosabbá váljon az iskola és a családok kapcsolata. Március 12-én 15.30 órától játékos délutánt, számos foglalkozást tartanak a leendő elsősök számára. Idén is meghirdetik a Színes ceruzák rajzpályázatot a régió leendő elsősei számára, a leadási határidő március 19. Játsszunk együtt! – címmel játékos foglalkozásra várják az ősztől iskolaköteles gyerekeket és szüleiket március 21-én, 14.30 órától az iskolába. A beíratás két napig zajlik, április 6-án és 7-én 8-tól 17 óráig. A beiratkozással nem érnek véget a családbarát rendezvények Érsekújvárban. Május 14-én 9 órától várják az óvodásokat az iskolapadokba és június 5-én családi juniálist tartanak az intézményben, illetve annak udvarán. Készül már az idei Iskolahívogató füzet, melyet az iskola vezetése minden évben frissíteni, aktualizálni kíván. A szülőknek tanácsok, az iskolát bemutató cikkek és fotók mellett készségfejlesztő feladványok is vannak a lapban, és az intézmény igazgatója, a szülői szövetség új elnöke is szól a leendő elsősökhöz, illetve családjaikhoz.
Miért magyar iskolát?
Priskin Zoltán korábban iskolaigazgatóként és tanfelügyelőként gyakran részt vett különféle oktatási fórumokon, ahol téma volt az iskolaválasztás. „Elsősorban nemzetiség szempontjából szokták megközelíteni a kérdést, én az anyanyelv kérdéseként közelítem meg. Nem arról van szó, hogy szlovák gyereket csalogassunk magyar iskolába, hanem azt a magyar gyereket, akinek az anyanyelvén kéne elsajátítani az új ismereteket. Azok a szülők, akik erről másképpen vélekednek, gyakran támadásnak veszik a véleményemet. Van egy hasonlatom: aki más nyelvű iskolába íratja be gyerekét az úgy tesz, mint aki egy száz méteres futópálya rajtvonalán legalább tíz méterrel hátrébb állítja őt” – vallja Priskin Zoltán. Az iskolavezető szerint, ha a gyereknek jó a nyelvérzéke, akkor fél, legfeljebb egy éven belül lehozhatja a lemaradását a szlovák iskolában és akár jó eredményei is lehetnek. Mégis úgy véli, az ilyen ügyes gyerek az anyanyelvének megfelelő iskolában osztályelső lehetne. „Ne nehezítsük meg a tanuló életét azzal, hogy más nyelvű iskolába íratjuk, mert nagyon fontos az alapozás, az alapismeretek jó elsajátítása. Volt példa arra is, hogy a szülő belátta a hibáját és az első évfolyamban, vagy a másodikban áthozta a gyereket a szlovák iskolából. Az a tanuló, aki szlovák iskolába jár, megélheti a kisebbrendűség érzését, és később a szlovák és a magyar közegben egyaránt idegennek érzi majd magát. Ezek a tanulók gyakran visszahúzódnak, magukba fordulnak, szótlanná válnak, és később kamaszkorban pszichológus segítségére szorulhatnak különféle lelki problémákkal. A szakmai tapasztalat mondatja velem, hogy gondoljuk meg alaposan a döntésünket magyar szülőként a gyerek egészséges fejlődése, előmenetele érdekében” – hangsúlyozta Priskin Zoltán.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.